Българската агенция по безопасност на храните потвърди, че е открита чума по овцете във ферма във Велинград. „Няма съмнение за наличието на болестта”, заяви д-р Даниел Денев, началник отдел „Здравеопазване на животните” в БАБХ на брифинг.
„Констатираното във Велинград огнище е първото от 6 години насам и към настоящия момент нямаме съмнение за наличие на заболяването на други места”, подчерта Денев. По думите му заболяването е укривано за дълъг период от време, в противоречие със законодателството.
Огнището е установено в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно. Пробите, дали положителен резултат за заболяването чума по дребните преживни животни, са категорични, тъй като са изпитвани в Националната референтна лаборатория на България по методи и стандарти, одобрени от Европейската референтна лаборатория и Световната организация за здраве на животните.
Д-р Денев представи хронология на случая, при който - след съмнения за наличие на заболяването в обектите, са взети 40 двойни проби на кръв и слюнка на 20 ноември. На следващия ден са взети нови 50 проби на кръв и слюнка за изследване. В петък, 22 ноември, са взети 20 серологични проби за установяване наличието на антитела. Всички взети проби са положителни.
„Невъзможно е да има наличие на антитела в кръвните проби, ако инфекцията е прясна, тъй като изграждането на антитела отнема минимум 14 дни“, заяви д-р Денев. „След като имаме достъп до фермата, максимално бързо ще предприемем мерки. Засилени клинични прегледи в цялата област Пазарджик са наложени, за да се провери дали заболяването не е пренесено и в други животновъдни обекти. Имаме информация за 4 умрели овце и 20 умрели агнета в сборното стадо с установена чума. Нямаме ушните марки на умрелите животни, за да кажем към кой от петте обекта принадлежат те“, допълни д-р Денев.
Икономическите загуби за държавата ще са огромни, ако собствениците на петте животновъдни обекта, засегнати от заболяването, не съдействат на БАБХ. Д-р Денев уточни, че вероятно ще бъдат наложени и редица рестрикции на България от страна на ЕС, като забрана за търговия с дребни преживни животни и продуктите от тях. Той припомни, че такива рестрикции бяха наложени на Румъния и Гърция.
От своя страна доц. Д-р Илиян Костов, главен ветеринарен лекар на България апелира към животновъдите да не се подлъгват и да не купуват животни на дъмпингови цени от съседни държави с установени огнища на чума по ДПЖ. Той подчерта, че животновъдите са отговорни за своите животни, затова те трябва да поемат своята отговорност. Доц. Костов допълни, че Националната референтна лаборатория е проверявана два пъти от ЕС и има 100% успеваемост.
Доц. Емилия Иванова, ръководител на лабораторията за екзотични и опасни инфекции, специализирана структура на БАБХ, обясни че пробите са били насочени за две заболявания – първо е отхвърлена шарката по овцете и козите, след което пробите са били изследвани за чума по дребните преживни животни. Пробите са положителни, като по думите на доц. Иванова би било спекулативно да се говори за съмнение в тях. Тя подчерта, че всяка година минимум по два пъти лабораторията участва в изпитване със слепи проби. Тя допълни, че лабораторните изследвания са подготвени за изпращане в Монпелие не за потвърждаване, а за допълнително изследване за отговор на въпроса от къде са внесени заразените животни, пише Нова.
Заместник - изпълнителният директор на БАБХ д-р Валентин Атанасов съобщи, че Агенцията е подала сигнал до прокуратурата за незаконен внос на животни и укриване на информация за наличие на заболяването в стопанствата във Велинград с установени положителни проби за чума по ДПЖ. Той обяви, че служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов и изпълнителният директор на БАБХ д-р Светлозар Патарински пътуват днес към Велинград с група експерти, за да се запознае със ситуацията на място и по-късно ще бъде дадена повече информация.