България отбелязва 24 май - Деня на буквите с празнични шествия.
Честваме Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност
Повече от 25 000 представители на училища, университети и културни институции преминанаха през центъра на Варна под звуците на химна на българската просвета „Върви, народе възродени”. Начело на шествието е училището „Св. св. Кирил и Методий”, което днес има патронен празник.
В Монтана пък в празничното шествие участваха над 25 училища и детски градини. То започна по централната улица на града, като крайната точка бе централният площад „Жеравица”, където ще има празнична програма.
В София шествието по традиция тръгна от сградата на Министерството на образованието, а крайната му точка е Народната библиотека. В него се включиха ученици от столични училища, оркестри и ансамбли. По традиция начело на шествието са Гвардейският духов оркестър и възпитаниците на Софийската духовна семинария. В него се присъединиха още ръководството на БАН, народни представители и Академичният съвет на Софийския университет. В шествието участие взе и вицепрезидентът Илияна Йотова.
„Нека, въпреки дъжда, знанието и любовта към българското слово ни озарят”, каза д-р Надежда Жечкова от Академичния съвет на СУ. Те ще бъдат облечени със специални празнични тоги, предаде NOVA.
Президентът Румен Радев пък оглави едно от двете празнични шествия в Благоевград. Държавният глава посети Националната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий” по случай 145 години от основаването на училището.
„Годините в любимата гимназия бързо отлитат. Матурите отминават, но вашите истински житейски изпити тепърва предстоят. Изпитите по смелост, достойнство и човечност. Вървете решително напред, но не забравяйте времето в любимото училище и съветите на вашите преподаватели”, обърна се Радев към абитуриентите на гимназията.
Днес е и официалният празник на града.
Шествие на знанието във Велико Търново пък отдаде почит към Кирил и Методий. Шествието премина през централната улица на града. Повеждат го „двете очи на Велико Търново” - Великотърновският университет и Националният военен университет „Васил Левски”. Преди тях е духовенството с иконата на светите братя. Шествието стигна до центъра на старата столица.
Бургас опита да постави своеобразен рекорд по брой участници в шествието, посветено на празника на буквите. В него се включиха над 16 500 ученици, просветни и културни дейци, както и духовници. В общоградското тържество участват 34 детски градини, 45 училища и представители на всички университети. Шествието приключва в Морската градина с поставяне на венци и цветя пред паметниците в Алеята на възрожденците.
Пловдив е градът, който първи отбелязва празника на светите братя Кирил и Методий преди 174 години. През 1851 г. Найден Геров първи повежда шествието за 24 май. Днес то премина по главната улица на Пловдив, като започна от хуманитарната гимназия, която носи имената на светите братя. Кулминацията беше на стълбите на Каменица, където прозвуча тържествен празничен поздрав, изпълнен от около 200 деца от хорове в града.
В Пловдив честват 24 май СНИМКИ и ВИДЕО
Не навсякъде обаче имаше празнични шествия. Хисаря бе принудена да се откаже от хубава традиция тази година заради бурята, която връхлетя града снощи.
Заради бурите в Хисарско, отменят шествието за 24 май СНИМКИ
Заглавна снимка: NOVA