Същинската криза все още не е ударила, а потребителите разполагат със спестявания, за да покриват ипотеките и лизингите си.
"Тя ще удари най-силно в първите месеци на идната година, когато спестяванията са свършили, а зимата е вече в разгара си. До края на 2020-та не се очаква финансов крах, освен ако мерките във връзка с коронавируса не бъдат значително затегнати", прогнозира експертът Мартин Миланов от Tavex.
Анализаторът отчита, че през последните няколко месеца българинът е намалил драстично своите разходи.
Сред на най-тежко пострадалите сектори е туризмът, който все пак успя да навакса част от загубите си през август, когато българите предпочетоха родните курорти пред традиционните чуждестранни дестинации.
Въпреки това, негативният ефект от свитото потребление е видим - купуваме по-малко дрехи, обувки, а над 150 обменни бюра в летните ни курорти са затворили врати завинаги.
Пандемията с COVID-19 се отрази значително и на търговията на дребно, особено на скъпи стоки за дома, бяла и черна техника.
Все пак, "българинът осъзна, че има много неща, без които може", настоява Миланов пред "Блиц".
При инвестициите в недвижими имоти и колите например, спадът не е толкова голям, но това се дължи на факта, че същинската криза все още не е ударила, а потребителите разполагат със спестявания да покриват ипотеките и лизингите си.
Прочетете още
- 20:42 Два счупени световни рекорда - Карлос Насар с безупречно представяне в Кишинев!
- 16:11 Великден в писма: Какво бих казал на себе си в мълчаливата събота
- 15:00 Великденски "поздрав": Замериха кола с яйца в Ямбол СНИМКА
- 19:00 55 предписания са били игнорирани в ОПУ - Смолян, бебето плати с живота си