История за триумф и забрава. Българските алпинисти, които преди 40 години първи забиха родното знаме на Еверест, живеят с мизерни пенсии и се чувстват забравени.
Заради измръзналите и впоследствие ампутирани пръсти на краката при изкачването на Еверест, Методи Савов живее с физическа болка. Но и с болката от забравата.
„Вие ме познавате мен, останалите познавате ли ги от експедицията? Не ги познавате - Запрян Хорозов говори ли ви нещо, Любо Илиев говори ли ви нещо, Тодор Григоров говори ли ви нещо – нищо“, коментира мъжът.
През 1984 г. българи за първи път изкачват Еверест, и то по най-трудния Западен път, а един от тях Христо Проданов остава завинаги на върха.
Участниците в експедицията получават почести и достойна пенсия. Но след десети ноември званието герой на социалистическия труд е премахнато, а пенсията на Методи Савов днес е мизерна.
„На олимпийските шампиони им дадоха пенсии - така наречените олимпийски пенсии. Нас навсякъде ни захвърлят - колко пъти съм писал писмо до министъра на спорта, до президента, никакво внимание, ни вопъл, ни стон“, коментира той.
На 23 май, известни актьори ще рецитират стихове на български поети в спектакъл "Поетите и сезоните". Парите от билетите ще бъдат предоставени на Методи Савов, пише bTV.
„И всъщност да заявим, че тези хора не са забравени, че уважението към тях не е забравено и че примерът е жив и, че паметта ни е жива“, коментира Диана Алексиева.
Два дни след спектакъла Методи Савов навършва 78 години. "Тяло нямам, но имам дух", казва той с огорчение. „Такава неблагодарност ме разкъсва“, допълва алпинистът - неблагодарността да бъде забравен.