Всеки четвърти българин няма достатъчно пари, за да се храни добре. 25,6% от населението на страната, или 1,8 млн. души, живеят в домакинство, което не може да си позволи през ден да яде месо, пиле или риба (или вегетарианския им еквивалент), показват данни на НСИ за бедността в страната.

Много от българите нямат никакви спестени пари, които да използват при необходимост. 43,5% от домакинствата, или над 3 млн. българи, не могат да посрещнат със собствени средства неочаквани разходи, като например неотложен ремонт на жилището или колата, подмяна на пералня или хладилник, внезапно заболяване и др.

19,4% от населението живее в материални лишения, т. е. не може да си позволи 4 от 9 основни стоки и услуги, показват данните на НСИ.

Освен че много хора не могат редовно да ядат месо и да посрещнат със собствени средства неочакван разход, 27,5% от населението на страната се ограничава при отоплението на жилището си заради недостиг на пари.

Почивката също е твърде скъп лукс за много хора. 40% от домакинствата в страната не могат да си позволят едноседмична почивка извън дома, включително посещение в техен втори дом или при приятели и роднини.

Близо 24% от домакинствата са имали затруднения при плащането навреме на вноски по кредити, наеми или сметки за ток, вода и парно. 18,2% от домакинствата пък нямат кола.

През 2020 г. линията на бедност общо за страната e доход в размер на 451 лв. средно на месец на човек от домакинство. Линията на бедност се изчислява като 60% от средния доход на човек.

Под линията на бедност през 2020 г. са били 1,659 млн. души, или 23,8% от населението на страната. В сравнение с предходната година линията на бедност нараства с 9,2% благодарение на повишаването на доходите. Но наред с това и делът на бедното население се увеличава - през 2019 г. под линията на бедност са били 22,6% от хората в страната.

Най-ниската линия на бедност се наблюдава в областите Монтана и Видин - съответно 270 и 297 лв., а най-високата - в област София (столица) (718 лв.), следвана от областите Перник (506 лв.) и Варна (480 лeвa).

Най-висок е относителният дял на бедните в областите Сливен - 31.3%, Монтана - 29.4%, Силистра - 29.1%, и Бургас - 29.0%.

Най-нисък е относителният дял на бедните в областите Габрово - 12.3%, Разград - 12.6%, и Шумен - 16.4%.