Средно по шестима безработни се конкурират за едно свободно работно място, сочат последните данни на Агенцията по заетостта.
Най-силна е конкуренцията в областите Хасково и Сливен - по 14 души, а най-слаба в столицата - по трима.
Отчита се и тенденцията на ден в бюрата по труда да се регистрират по около 1000 души, сочат още данните.
Детайлният анализ показва, че в 16 области на страната безработицата е над средната която по последни данни е 6,9 на сто.
Най-висока е във Видин - почти 14 процента, а най-ниска в София-град - малко над 3 на сто. В 10 области на страната равнището й е над 10%.
Намеренията на правителството са до края на годината регистрираната безработица да не надхвърля 7 процента, а с различните мерки за запазване на заетостта да бъдат съхранени 350 000 работни места.
Производителността на труда в България продължава да намалява през третото тримесечие на 2020 година, като брутният вътрешен продукт (БВП) на един зает спада с 1,6% на годишна база, показват пък предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ).
Производителността на труда България се ускори в началото на тази година, като през първото тримесечие брутният вътрешен продукт на един зает се увеличи с 2,5% на годишна база, а през второто тримесечие БВП на един зает в България тръгна рязко надолу със спад от 5,6% в сравнение със същото тримесечие на предходната година.
Към края на септември заетите лица в икономиката са 3,588 милиона, а общият брой отработени часове е 1441 милиарда.
На едно заето лице се падат 8 826 хил. лв. от текущия обем на брутния вътрешен продукт като всеки зает създава средно 22.0 лв. БВП за един отработен час.