Религиозна организация, позната като "Тракийска църква" кара поклонниците си да доверяват на пасторите си парите, бизнеса и имотите си. Така наречените кардинали диктуват семейните отношения и дори дали можеш да си поставиш ваксини. Според бивши членове на организацията основателите Стефан и Цветан Гайд от десетки години фалшифицират история.

Още от 90-те години насам двамата се провъзгласяват за пастори в протестантска църква. Над 30 години по-късно говори семейство, което не се чувства в безопасност, пресичайки улицата. Те са родители на три деца. Боряна и Тодор Йотови са високообразовани хора. Тя е специалист в сферата на математиката, той има издателство за детски книги. 

"Преди над 20 години, когато влязохме в т.нар. "Тракийска църква", тази общност беше издънка на протестантска църква. Техни творения са представени за исторически документи, без да присъстват референции. Налице е крупна фалшификация на исторически материали", разказва тя.

Проф. Николай Овчаров посочва, че няма никаква "Тракийска църква", а става дума за псевдоучение. "Стефан Гайд твърди, че е разчел тракийския език, но такъв всъщност няма. На Храма на Орфей миналата година се сблъскахме с тяхна проява, имаха ритуал и бяха облечени като жреци. Хората са отказали да платят вход за Татул, проявили са агресия. Дали са хора с развинтена фантазия или с психологически проблеми, не знам. Може да става дума и за комерсиални цели", предположи археологът.

Откакто Боряна и Тодор се отказват от сектата, започва психологически тормоз.

"Заплахите са с мутренски маниер, имах инцидент с физическа агресия срещу мен, за да "си затварям устата", подал съм сигнали. Стефан Гайд и брат му имат нарушения по НК, пране на пари и частни жалби срещу себе си. Хората дават месечни такси десятъци за църквата, става дума за шестцифрени суми", посочи Тодор.

Боряна и Тодор далеч не са единствените, но останалите не желаят самоличностите им да бъдат разкривани. 

Част от тях споделят, че са живели като в мъгла, на бавен огън. Събиранията на сектата се осъществяват в домовете на хора, отворили вратите си за нея, а протичането им преминава в споделяне на преживявания. Срещите са поне два пъти в седмицата, а изповедта е задължителна. Манипулацията се случва чрез много говорене. След първия час изключва критичната мисъл, като умствените защити се неутрализират и говорещият успява без усилия да втълпи своите послания в съзнанията на членовете на общността.

Сред стратегиите е печелене на пълното доверие на човека, когото са си набелязали, отричайки всички други неща, на които имате вяра. Сключване на бракове извън общността води до проблеми, пише "Нова".

Дирекция "Вероизповедания" на МС е издала предписание - да не бъде регистрирана "Тракийска църква", докато не бъдат редактирани противоречиви текстове от устава на организацията ѝ. Това се случва през 2014 г. Становището обаче не е прието и църквата е регистрирана от съда.