От снощи държавата е в частичен локдаун. Мерките, които правителството анонсира, влязоха в сила точно в 23:30 и ще важат до 21 декември.
Надеждата е, че ефектът от тях ще се усети още в средата на декември.
Тези нови мерки влизат от днес! Какви са помощите за засегнатите?
Главният здравен инспектор Ангел Кунчев обаче предупреди да не очакваме рязко облекчаване на правилата.
По негови изчисления в момента около 15% от заразените с коронавирус у нас остават извън статистиката.
Целта на правителството е с въвеждане на новите мерки (затворени училища, ресторанти, молове…), след 2 или 3 седмици броят на новозаразените да намалее с поне 30%. Но дори и този оптимистичен сценарий да се случи, пак не може да се очаква пълно отваряне още от 21 декември. Разхлабване ще има, но поетапно.
Часове преди частичния локдаун доц. Кунчев бе категоричен - строгите мерки са необходими и идват навреме.
„Влязохме в най-тежката фаза на епидемията и затова и мерките вече се различават от това, което имахме досега”, обясни той пред Нова тв.
С частичното затваряне на страната, правителството се надява на конкретен резултат за заразените.
„Най-амбициозният план е да ги намалим с 30-35 процента. За мен това е много трудно за 2-3 седмици. Ако постигнем успех и намаление на смъртните случаи, ние смятаме да възстановим първо работата на детски градини и ясли и училищата за учениците до 4-ти клас. Тъй като за тях този процес е най-неравностоен”, обясни доц. Кунчев.
Той не даде отговор на въпроса има ли сценарий, в който стигаме до разкриване на полеви болници. Но е категоричен по друг – здравната система е претоварена, но засега се справя. Ваксината продължава да дава надежда за отшумяване на кризата, но все още има неясноти.
„В момента разработваме план, почти готов е, доставките няма да дойдат в никакъв случай едновременно”, обясни доц. Кунчев.
Темата с ефекта от ваксината пък е една голяма неизвестна, призна имунологът проф. Богдан Петрунов.
„Нито една от фирмите не е отговорила на тези 3 основни въпроса – Ще ни спести заразяването, ще ни спести ли смъртните случаи или ще ни спести разпространението? Никой не може да каже каква ще е трайността на имунитета, защото никой не го е видял”, обясни той.
Според академика за имунизация не може да се говори по-рано от пролетта.