2 542 лева са необходимите средства за издръжка на живота на 4-членно домакинство от двама възрастни и две деца или малко над 635 лева на човек.

Това сочат най-новите данни на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ.

Данните показват, че се задълбочават поляризацията на доходите от труд и социалните неравенства. В девет от 28-те области на страната размерът на средната работна заплата представлява под 75 на сто от тази за страната.

65% от домакинствата у нас живеят с общ доход под необходимите средства за издръжка.

С най-голяма концентрация на нископлатени работници са: Видин /945 лв./, Благоевград /922 лв./, Силистра /953 лв./, Кюстендил /988 лв./, Смолян /992 лв./.

Увеличението на общата стойност за издръжката на живота е с близо 25 лева от началото на годината, като основната причина за ръста е нарастването на цените на хранителните стоки, обяви Виолета Иванова от Института.

"Нарастват стоките от първа необходимост, които традиционно присъстват на българската трапеза и имат по-високи нормативни разходи в потребителската кошница за издръжка на живот. За домакинствата с ограничено потребление, особено в условията на пандемия, нарастването на тези стоки от първа необходимост означава, че се свива бюджетът в други разходни пера, а това обикновено е в образование, здравеопазване, облекло и обзавеждане", коментира тя пред БНР.

Само преди седмици от НСИ обявиха, че месечната инфлация през декември е била 0.5%, данните за януари още не са обработени.

Според статистиката средногодишният ръст на цените за периода от януари до декември 2020 г. спрямо същия период на 2019-а е 1.7 на сто.

През декември спрямо предходния месец цените на стоките и услугите в потребителските групи са се променили, както следва:

хранителни продукти и безалкохолни напитки - намаление с 0.2%;

 алкохолни напитки и тютюневи изделия - намаление с 0.1%;

облекло и обувки - намаление с 1.7%;

жилища, вода, електроенергия, газ и други горива - цените остават на равнището от миналия месец;

жилищно обзавеждане, домакински уреди и принадлежности и обичайно поддържане на дома - намаление с 0.2%;

здравеопазване - намаление с 0.1%;

транспорт - увеличение с 1.2%;

съобщения - увеличение с 0.1%;

развлечения и култура - увеличение с 9.5%;

образование - намаление с 0.1%;

ресторанти и хотели - увеличение с 0.1%;

разнообразни стоки и услуги - намаление с 0.2%.

През декември са се увеличили цените на следните хранителни продукти:

ориз - с 2.0%, брашно - с 0.4%, хляб - с 3.9%, малотрайни колбаси - с 0.3%, мляно месо (кайма) - с 0.2%, прясна и охладена риба - с 1.1%, нискомаслено прясно мляко - с 0.5%, яйца - с 1.8%, маргарин - с 1.5%, олио - с 3.3%, домати - с 0.7%, зеле - с 12.3%, зрял лук и чесън - съответно с 1.9 и 3.7%, зелен лук и праз - с 2.6%, кореноплодни зеленчуци (моркови и червено цвекло) - с 1.8%, зрял боб - с 1.3%, картофи - с 0.1%, сладка, мармалади и мед - с 0.9%, хомогенизирани бебешки храни - с 0.3%, оцет - с 0.5%, сол - с 0.6%, какао - с 0.8%, минерална вода - с 0.6%, и други.