Държавници и политици почетоха паметта на жертвите на комунистическия режим. Венци и цветя бяха поднесени в София пред Мемориала на жертвите на комунистическия режим.
На 1 февруари почитаме паметта на жертвите на комунистическия режим и 80 години от смъртните присъди на Народния съд. Датата се отбелязва официално като Ден на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим с решение на Министерския съвет от 20 януари 2011 г. по предложение на президентите на България Желю Желев (1990-1997) и Петър Стоянов (1997-2002), пише БТА.
Тази година се навършват и 80 години от произнасянето на смъртните присъди на осъдените от Първи и Втори състав на т. нар. Народен съд по време на масов митинг пред Съдебната палата през 1945 година.
"Наш дълг е да помним историята, защото забравата ражда нови тирании. Свободата и демокрацията никога не са даденост – те са отговорност на всяко поколение“, заяви премиерът Росен Желязков, цитиран в публикация на Фейсбук страницата на Министерския съвет по повод днешния ден.
Желязков: Наш дълг е да помним историята, забравата ражда нови тирани
Днес се навършват осемдесет години от най-голямото и жестоко погазване на българската конституция и законодателството, написа във Фейсбук министърът на правосъдието Георги Георгиев. Отбелязваме паметта на всички жертви на престъпния комунистически режим. Поклон пред паметта им", посочва той.
Представители на изпълнителната и законодателната власт поднесоха венци и цветя в София пред Мемориала на жертвите на комунистическия режим.
Във всяко отношение е правилно да осмисляме добре онова, което се е случило за тези 80 години, каза пък министърът на външните работи Георг Георгиев. Ако не искаме неговите наследници и наследство да живеят днес, трябва да знаем какво да правим като общество, добави той По думите му, за да намери някакво изражение днес споменът за драмата, за насилието, за последиците, чрез действията си трябва да доказваме всеки ден, че сме демократична държава и демократично общество.
Външният министър посочи, че се надява парламентът да приеме законови промени за премахване на комунистически символи и паметници.
Осемдесет години от началото на един от най-мрачните периоди в българската история е момент да си припомним, че свободата е свещена, заяви заместник-председателят на парламентарната група на "Демокрация, права и свободи"- ДПС Валентин Тончев. Днес почитаме всички тези, които платиха най-високата цена за свободата и демокрацията. Когато виждаме, че в Европа все още има войни и конфликти, ние трябва да ценим свободата и демократичното общество, в което живеем, каза още той.
ГЕРБ излезе със снимка на Фейсбук страницата си, под която пише - "В памет на жертвите на престъпления на комунистическия режим 1944-1989".
По-късно от партията припомниха, че през 2011 година кабинетът на Бойко Борисов взима решение именно 1 февруари да бъде обявен за Ден за почит към паметта на жертвите на Народния съд.
Не трябва да забравяме тази част от историята ни, за да не позволим подобни събития да се повторят в нашата родина отново, се казва в публикация във Фейсбук на съпредседателя на "Продължаваме Промяната“ Кирил Петков. На този ден се сещам винаги за моята баба, Райна Петкова, и за хилядите хора, които са минали по нейния път, но не са имали късмета да оцелеят, пише Петков.
Националната памет много често бива фалшифицирана или скривана, затова нека да отбележим нещо, което не трябва да се забравя никога, заявяват в позиция до медиите от "Възраждане". И то е, че България в днешните си граници не претърпява, никакви териториални загуби след края на Втората Световна война, посочват от партията, според която България има нужда от ден на националното помирение.
Заместник-председателите на ПГ на ДПС - Ново начало" Станислав Анастасов, Ертен Анисова и Искра Михайлова почетоха паметта на жертвите на комунистическия режим и жертвите на т.нар Възродителен процес, съобщиха от политическата сила във Фейсбук. Народните представители присъстваха на панихида пред параклиса и мемориала на жертвите на комунизма. От името на ПГ на "ДПС - Ново начало" беше положен венец пред паметната стена, на която са изписани имената на жертвите на комунизма.
В страната датата също беше отбелязана с полагане на цветя и венци.
С полагане на венци и цветя пред паметника "Свидетелят“ на площад "Стефан Стамболов” в Пловдив бе почетена паметта на жертвите на комунистическия режим. В Пловдив и областта след държавния преврат през 1944 г. са избити 1300 души, но те са много повече, защото хората се страхуваха и не казваха какво се случва, каза в словото си председателят на Съюз на репресираните от комунистическия терор в Пловдив Атанас Узунов.
В Пловдив почетоха паметта на жертвите на комунистическия режим СНИМКИ
С едноминутно мълчание, полагане на цветя и панихида пред мемориала на площад "Оборище“ в Русе десетки граждани по традиция почетоха паметта на жертвите на комунистическия режим.
С общоградско поклонение във Велико Търново беше почетена паметта на жертвите на Народния съд от 1945 година. Пред паметния знак, разположен на мястото, където преди 80 години са извършени разстрелите, беше отслужена панихида от отец Асен. За да отдадат своята почит се събраха десетки хора.
И в Добрич бе отслужена панихида и открита възпоменателна плоча в памет на жертвите.
В катедралния храм "Св.св. Кирил и Методий" в Ловеч беше отслужена панихида в памет на жертвите на комунистическия режим. В деня за почит към убитите без съд и присъда българи в църквата се събраха граждани и политици. Събитието се организира от СДС-Ловеч. Панихидата отслужи ставрофорен свещеноиконом Любомир Казашки.
Близки на загинали, членове и симпатизанти на Български земеделски народен съюз (БЗНС), "Да, България" и Демократи за силна България се събраха пред Паметника на избитите без съд и присъда след 9 септември 1944 г. в Плевен. Заупокойна молитва бе отслужена от отец Антон.
С панихида и едноминутно мълчание в Хасково бяха почетени жертвите в днешния Ден на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим. Церемонията се състоя пред паметната плоча на убитите от партизани на 12 септември 1944 г. седем офицери и военни от местния гарнизон на бул. "Раковски", където са били някогашните казарми.
Снимка: БНР, архив