Детската люлка може да се окаже изключително опасна за децата ни. Ако размерите й не са направени според регулациите, главата на детето може да попадне между стената на леглото и самото креватче и така да го удуши в съня му.

Всъщност през миналата година един от най-честите сигнали за опасни стоки е именно за детски легла, тип „люлки“, показа справка на "Монитор" в системата на Европейската комисия (ЕК) за сигнали и противодействие срещу опасни нехранителни стоки в рамките на Европейския съюз (ЕС).

Друг често срещан продукт, срещу който са подавани сигнали за възможни рискове, са детските дрешки и обувки.

Така например един от сигналите е за малки обувки, тип пантофки с мъниста, панделки и други украшения по тях. В доклада е записано, че "малките декоративни елементи лесно могат да бъдат премахнати, а детето може да ги пъхне в устата си и да се задави".

Подобна е и ситуацията с детски спален чувал, чийто цип също лесно може да се откачи и детето да го глътне, с което да се задави.

Дори една плюшена играчка може да се окаже опасна за детето не заради друго, а заради прикачения към нея етикет. Според ЕК той лесно може да се откъсне, като по този начин ще се формулира малка частица, която детето да глътне и да се задави.

Справка в регистъра на компанията за проверка и сертифициране SGS, обединяващ данните на няколко онлайн платформи на редица европейски, американски, канадски и австралийски институции, показа, че именно детските стоки са тези, които най-често са нотифицирани.

Първият сигнал от България през тази година, датиращ от февруари, е за бебешко боди, а следващите отново са за детски рокли, спални чували, люлки, суитчери и други подобни.

Най-често причината да се изпрати нотификация за тях е наличието на малки декоративни елементи които лесно могат да паднат и детето да се задави с тях. При спортните екипи пък оплакването е заради наличието на връзки в горната част на дрехата, които могат да задушат малчуганите.

Регистърът за опасни стоки на Комисията за защита на потребителите (КЗП) също е изпъстрен с най-различни детски дрехи. Един от тях е детски комплект за деца до 3 години, състоящ се от блуза с къс ръкав и клин. По блузата има множество залепени малки камъчета, които лесно могат да паднат и да се отделят на малки части, опасни за децата.

Четири от пет гумени играчки пък е с опасен химикал - 70 на сто от пробите на изпитани в лаборатории детски стоки не отговарят на изискванията, показват данни на ЕК.

Само при изследваните балони, бои за рисуване с пръсти и гумени играчки в 80 на сто от случаите има нитрозамини, които съдържат канцерогенни химични съединения.