Централната избирателна комисия ще качи на сайта си симулатор за машинно гласуване. Това ще стане следващата седмица. Планира се и в Районните избирателни комисии да бъдат доставени по 3 устройства, за да се открият пунктове, в които всеки да може да се пробва с машинното гласуване. Това обясни говорителят на ЦИК Цветозар Томов в предаването „Карай направо”.
Опитите са показали, че хората, които през април са гласували на машина, се справят с 24 секунди по-бързо от останалите. Затруднения пък могат да срещнат възрастни и нискообразовани хора, които живеят на село и не са виждали преди машина.
Томов е категоричен, че ако някой не може да се оправи с машината, членовете на комисията няма да имат право да отидат и да му помогнат. Нито ще има право и на придружител.
Няма да могат да гласуват и избирателите, които точно на 11 юли ще са на почивка в хотел.
Около 9600 е общият брой на местата, където трябва да се гласува с машини. В това число са и секциите в чужбина. Страната ни разполага с толкова машини, увери Томов. Допълнителните 1500 машини били нужни, за да може в най-многолюдните секции да има второ устройство и изборният процес да протече по-спокойно.
Прочетете още
- 20:59 Тина Ивайлова за протеста срещу Васил Костадинов: Аз ще бъда там
- 00:01 Почитаме светеца, който укроти лъв. Ето кои са имениците
- 23:00 Дневен хороскоп за 4 март: Овни, погрижете се за здравето си
- 07:33 Вълна от недоволство след връщането на Васил Костадинов – хиляди застават зад майката на Митко