От 12 октомври 2025 г. в сила влиза новата Система за влизане/излизане (Entry/Exit System – EES) на външните граници на Европейския съюз. Тя ще обхване 29 държави членки и ще се въвежда поетапно в продължение на 180 дни – до 9 април 2026 г.
Какво представлява системата EES
Новата система ще записва и съхранява данните на граждани на държави извън ЕС, които влизат на територията на Съюза за краткосрочен престой – до 90 дни в рамките на 180-дневен период. При всяко преминаване през външна граница ще се събират данни като:
лична информация,
дата и място на влизане и излизане,
биометрични данни – снимка и пръстови отпечатъци.
Целта е да се улесни контрола на границите, да се подобри сигурността и да се предотвратява незаконното пребиваване.
Как ще се въведе системата в България
Според Регламент (ЕС) 2025/1534 на Европейския парламент и на Съвета, въвеждането на EES у нас ще се осъществи поетапно.
От 12 октомври 2025 г. системата ще заработи на следните гранични пунктове:
Въздушни граници:
ГКПП „Аерогара София“
ГКПП „Аерогара Бургас“
ГКПП „Аерогара Варна“
ГКПП „Аерогара Пловдив“
ГКПП „Аерогара Горна Оряховица“
Морски и речни граници:
ГКПП „Варна“, „Бургас“, „Царево“, „Балчик“
ГКПП по Дунав: „Русе“, „Видин“, „Свищов“, „Силистра“, „Сомовит“, „Лом“, „Оряхово“, „Тутракан“
Сухопътни граници:
ГКПП „Калотина“
От 6 януари 2026 г. системата ще се внедри и на останалите пунктове, включително „Капитан Андреево“, „Гюешево“, „Малко Търново“, „Лесово“, „Златарево“, „Брегово“, „Връшка чука“ и др.
Подробности за работата и изискванията на системата могат да се намерят на официалната страница на Европейската комисия:
https://travel-europe.europa.eu
Прочетете още
- 10:00 Млада полицайка от КПП Елените показа човешкото лице на МВР
- 11:29 Daily Express: Путин вече е взел на мушка 32 европейски цели в случай на война с НАТО
- 13:39 Пловдивчани въртели схема с еротичен сайт: откраднали 2,8 млн. долара от моделка
- 12:00 Жена пострада в опасна дупка пред вход на блок СНИМКИ