В края на януари GlasNews ви разказа, че предстои ново райониране на страната ни.
Промените в тази класификация няма да се отразят на административно-териториалното деление на страната и не засягат съществуващите 28 административни области.
Припомняме, че до измененията се стигна, тъй като досегашните Северозападен и Северен централен регион не отговаряха на изискванията на Евростат за минимален брой на населението в регионите за статистически цели - 800 000 души.
Обхватът на регионите от ниво 2 е определен в Закона за регионалното развитие и трябва да съответства на изискванията на общата класификация на териториалните единици за статистически цели (NUTS).
Проектът, разработен от работна група към Министерството на регионалното развитие и благоустройството, в която участват и експерти от НСИ, Министерството на финансите, Министерството на земеделието и храните, Администрацията на Министерския съвет, Института за икономически изследвания на БАН и Националното сдружение на общините в Република България, предложи три варианта на разделение на страната по райони.
Припомнете си ги тук:
Предстои ново райониране на страната ни
И в трита варианта бе предвидено столицата да бъде отделен район.
По всичко личеше, че бройката на районите на страната ни ще намалее - тъй като във вариатн №1 е предвидено районите да са четири, а в №2 и №3 - по пет, припомняме, че досегашните бяха шест - Югозападен, Южен централен, Югоизточен, Североизточен, Северен централен и Северозападен.
Във всички варианти районите ще бъдат категоризирани по финансиране като "по-слабо развити". Само столичният район ще бъде "по-силно развит".
Т.е. по данни за 2021 г. на НСИ всички региони, освен на София-град, имат БВП на глава от населението по-малък от 75 % от средния БВП за ЕС-27 (за глава от населението, в СПС).
На 26 март Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране.
От МС са избрали първия вариант, където страната ни се разделя на четири региона. Това са Северен, Източен, Южен и Столичен.
1. Северен, включващ областите Видин, Монтана, Враца, Ловеч, Плевен, Габрово, Велико Търново, Търговище, Русе, Разград и Силистра;
2. Източен, включващ областите Добрич, Варна, Шумен, Бургас, Сливен и Ямбол;
3. Южен, включващ областите София, Перник, Кюстендил, Благоевград, Пазарджик, Смолян, Пловдив, Стара Загора, Хасково и Кърджали;
4. Столичен, включващ област София-град.
Предстои Националният статистически институт да представи на Евростат плана за одобрение. Ако предложението на България се приеме от Европейския съюз, промените ще влязат в сила от 1 януари 2027 година, казаха от НСИ.
Прочетете още
- 09:00 Тунел близо до центъра на София се е превърнал в сметище и тоалетна СНИМКИ
- 10:00 Река в столичен квартал е пълна с боклуци, граждани организират пролетно почистване СНИМКИ
- 08:00 Никой не потърси изгубена златна гривна – жена я продаде и дари парите
- 23:00 Дневен хороскоп за 31 март: Телци, не бъдете прекалено доминиращи!