Правителството днес одобри Александър Корнезов за кандидат на България за съдия в Съда на Европейския съюз (СЕС). 

Решението беше взето на заседанието по предложение на двама министри - министъра на външните работи Георг Георгиев и министъра на правосъдието Георги Георгиев.

Кой е Корнезов?

Одобреният кандидат Александър Корнезов в момента е съдия в Общия съд на ЕС, пише NOVA.

Той е роден през 1978 г., завършва право в СУ „Св. Климент Охридски“ през 2002 г. и магистратура по европейско право в Колежа на Европа (Брюж).

Бил е адвокат в Брюкселската адвокатска колегия, преподавал е процесуално право на Европейския съюз в Университета за национално и световно стопанство (УНСС) и в СУ „Св. Климент Охридски“, доцент е по право на Европейския съюз и по международно частно право в Българската академия на науките (БАН). От 2007 г. до 2016 г. е съдебен помощник в СЕС.

От 13 април до 31 август 2016 г. Александър Корнезов е съдия в Съда на публичната служба, а след това съдия в Общия съд на ЕС. От 2019 г. е и председател на състав в Общия съд.

Какво е СЕС?

Съдът на Европейския съюз осигурява тълкуване и прилагане на правото на ЕС, като действа като висша инстанция по правни въпроси, свързани с интерпретацията на европейските закони и договорите на ЕС. 

Съдът на ЕС разглежда дела, които се отнасят до различни аспекти на европейското право, включително спорове между държавите-членки, институциите на ЕС и частни лица. Той осигурява неутрална и правоспособна рамка за разрешаване на правни спорове и е от съществено значение за поддържането на законността и единството на правото на ЕС.

По силата на Договора за функциониране на Европейския съюз (ДФЕС) на всеки три години се извършва частична подмяна на съдиите и генералните адвокати на СЕС. Мандатите на тринадесет съдии, сред които и българският съдия Александър Арабаджиев, и на петима генерални адвокати изтекоха на 6 октомври 2024 г. В тази връзка Председателството на Съвета на ЕС прикани държавите членки да излъчат своите кандидатури за свободните длъжности на съдии и генерални адвокати.

Съдиите и генералните адвокати се избират измежду личности, чиято независимост е извън съмнение и които отговарят на всички условия, изисквани в съответните държави за заемане на най-висшите съдебни длъжности, или които са юристи с призната компетентност. Те се назначават по общо съгласие от правителствата на държавите членки за срок от шест години след консултация с комитет, на който е възложено да дава становище относно годността на кандидатите да упражняват съответните функции.