Голяма пожар избухна в Пазарджишко. По първоначални данни огнената стихия е възникнала в района на село Боримечково. Пламъците са обхванали земеделски земи и гора.

Гъсти облаци дим се стелят в небето, става ясно от снимки, споделени в социалната мрежа Facebook.

Към мястото са изпратени екипи на пожарната. Огнеборците правят всичко възможно да овладеят фронта на пожара.

"Навлиза вече в селото. Не се вземат никакви мерки, не ни пращат хеликоптери", това написа Гергана Димова в мрежата.

По данни на ГРАО към 5 март 2024 г. в село Боримечково живеят 598 души. Очаква се от РДПБЗН - Пазарджик да съобщят дали има опасност за населението.

Сухото и топло време, в съчетание на поривист топъл вятър, могат да бъдат идеална предпоставка за възникване и бързо разрастване на пожари. Към момента не е известно каква точно е причината за възникването на пламъците в района на Боримечково.

Повече подробности - четете тук: 

Първи подробности за пожара в Пазарджишко

За недопускане на пожари РДПБЗН – Пазарджик напомня да се спазват следните правила през летния сезон:

1. Не палете огън на открито във ветровито време. Това е предпоставка за пренасяне на големи разстояния на запалени частици и може да доведе до бързо разпространение на пожара с обхващане на значителни площи.

2. В дворовете палете огън само ако предварително сте обезопасили огнището и сте подготвили подръчни уреди за пожарогасене (съдове с вода и пясък, тупалки и др.). След изгаряне огнището трябва да се изгаси или затрупа с дебел слой пръст.

3. Не палете огън в близост до стрехите на сградите и под клоните на дърветата.

4. Никога не оставайте запален огън без наблюдение.

5. Не палете огън в междублоковите пространства, където са паркирани автомобили, както и в близост до бензиностанции и газстанции, складове за леснозапалими и горими течности.

6. Особена бдителност по отношение на мерките за пожарна безопасност в горите и земеделските земи трябва да проявяват пастири, пчелари, ловци, гъбари, секачи, туристи, собственици на вилни и земеделски имоти.

7. Запаленият в сухи треви и стърнища огън лесно може да обхване намиращи се в съседство трайни насаждения, стопански сгради, вилни и жилищни постройки, горския фонд.

8. Не палете огън в гората, освен на специално обозначените и устроени за целта места. Преди да запалите огън се уверете, че има осигурени количества вода за загасяване на огъня при поява на вятър и при тръгване. Подгответе тупалки – от гума или от зелени клони, с които да действате в случай на възникване на пожар.

Снимки: Информационен център - Калугерово