Състоянието на гробищен парк "Тополи" край Варна предизвика вълна от недоволство в социалните мрежи. Повод за реакциите стана публикация на Ема Атанасова Горева, разпространена на 13 юли във Facebook, в която тя остро критикува поддръжката на мястото.
„Искам да изразя възмущението от състоянието на Гробищен парк Тополи. В безобразно състояние е. Едва ли има друго населено място с такова ужасно състояние на градските гробища. Паркът е общинска собственост. Не забравяйте, дами и господа, всички сме смъртни! Memento mori!“, написа тя.
Под поста ѝ се включиха десетки варненци с лични истории и впечатления от посещенията си там. Общото между всички – усещане за изоставеност, липса на контрол и неуважение към последния дом на близките им.
„Наистина е тотал щета това гробище в по-голямата си част“, посочва Силвия Куртева. Според нея, не само наследниците, но и отговорните служители трябва да се грижат за общото поддържане: „Гробището в Тополи не е частно, а е общинско… В някои малки села гробищата са чисти и подредени, а това огромно гробище е пълна мизерия и излагация“.
„Потресаващо е състоянието на така наречения гробищен парк. Тесни алеи, храсталаци, боклуци. Не може така, тук са нашите близки, тук е изплакана мъката ни!“, категорична е и Нина Райчева.
Сред най-фрапиращите примери е и разказът на Димитричка Радева, която наскоро е погребала своя братовчедка: „Трева около гробовете по метър. Преди време, на друго погребение, пръстта пред близките беше изсипвана с багер“.
Не липсват и критики към управлението на парка. Катя Стоева изразява съмнения относно разходването на средствата от високите такси за погребение: „Интересно за какво ги харчи управата – май само за заплати и премии. Покойниците да мируват! И без това им е все едно дали е чисто“.
Мария Стоянова описва как до гроба на баща ѝ е оформено нещо като сметище: „Многократно е подаван сигнал до управата, говорили сме, молили сме се… Резултат – нула“. И допълва: „За едно общество се съди по състоянието на гробищните му паркове“.
Все пак, не липсва и самокритичност. Иглика Косева смята, че част от проблема идва и от самите граждани: „А онези, на които ходят, се почистват и боклукът се хвърля или до съседния гроб, или направо върху него… Ако говорим за безпорядък и липса на грижа, трябва да започнем първо от нас“.
Въпреки множеството сигнали и споделени истории, към момента от страна на отговорните институции няма официален коментар.
Дали този път гласовете на хората ще бъдат чути – предстои да разберем.
Снимка: ThinkStock, Getty Images - илюстративна