Темата за чистия въздух на Пловдив ангажира вниманието на жители на града от всички възрасти.
Представители на местната власт проведоха петнадесет срещи с ученици, работещи и пенсионери, за да обсъдят заедно проблема със замърсяването на града, както и какви са плановете на Общината за справянето с тях.
Диалогът между администрацията и жителите показа, че чистият въздух е приоритет за пловдивчани, а интересът към екоалтернативите расте, разказва TrafficNews.
Беседите се проведоха в рамките на дейност – провеждане на информационни кампании по проекта „Мерки за подобряване на качеството на атмосферния въздух в Община Пловдив – фаза 2“.
Възпитаници на СУ "Димитър Матевски", СУ “Св. Седмочисленици” и ОУ „Драган Манчов“ се включиха активно в дискусиите, като задаваха въпроси за значението на чистия въздух и начините, по които градът може да стане по-зелен. Младите хора проявиха интерес към инициативите за екологичен транспорт и възможностите за намаляване на вредните емисии, които всеки един от тях генерира.
Особен интерес предизвикаха и срещите в пенсионерските клубове на Пловдив, където възрастните граждани получиха разяснения за условията на кандидатстване по програмата за безплатна подмяна на стари отоплителни уреди с климатици или други екологични алтернативи. Някои от членовете на клубовете не се поколебаха и веднага след дискусиите подадоха заявление за подмяна на стари печки на дърва с климатици.
Представители на Община Пловдив проведоха срещи и в сградите на пет от районните кметства, където поканени бяха граждани и професионални домоуправители. Представители на дирекция „Опазване на околната среда“ им разясниха бъдещите политики и регулации, които се предвиждат за подобряване качеството на атмосферния въздух. Част от тях е предстоящата забрана на печките на твърдо гориво от 2029 година и въвеждане на зони за ниски емисии от автомобилен трафик. Засегнати бяха и дългосрочните ползи от преминаването към по-чисти методи за отопление, които проектът „Мерки за подобряване на качеството на атмосферния въздух в Община Пловдив – фаза 2“ предоставя.
Въпросите на граждани бяха фокусирани върху финансовата подкрепа от общината и практическите стъпки за кандидатстване.
Вече над 1950 домакинства са подали заявления за участие и ще се възползват от възможността за екологично отопление.
Припомняме, че в момента община Пловдив изпълнява втора фаза от проекта за подмяна на уреди на дърва и въглища, с екологично чисти такива – климатик, печка на пелети, термопомпа въздух-вода и фотоволтаична инсталация. Целта на проекта е подобряване на качеството на атмосферния въздух чрез намаляване наднормените нива на фини прахови частици, а специфичната цел е прилагане на мерки за подмяна на старите и неефективни горивни инсталации и устройства на твърдо гориво, които са идентифицирани като основен замърсител.
Кой може да кандидатства?
Собственици на жилища, които в момента се отопляват на дърва и въглища.
Домакинства, които не са получавали финансиране по други проекти за безплатна подмяна на отоплителни уреди.
Къде да подадете заявление?
На място: В офиса на Централна поща, Пловдив.
Онлайн: plovdivcleanair.com
Защо да кандидатствате?
Програмата е част от усилията на Община Пловдив за намаляване на замърсяването на въздуха и подобряване на качеството на живот. Вече над 1200 домакинства са подали заявления и ще се възползват от възможността за екологично отопление.
-По-чист въздух за вас и вашето семейство.
-По-ниски разходи за отопление.
-Допринасяте за по-зелен и здравословен Пловдив.
Програмата е част от проект „Мерки за подобряване на качеството на атмосферен въздух в Община Пловдив, чрез намаляване на емисиите от ФПЧ10 от битовото отопление – фаза 2“, финансиран по процедура № BG16FFPR002-5.001 „За по-чист въздух“ по Програма „Околна среда“ 2021 - 2027 г.