В големия пожар в Трънско е изгорял вековният горун от село Насалевци, който през 2017 година представи България в международния конкурс „Европейско дърво на годината“.
Зимният дъб на възраст над 600 години се намираше до външната стена на църквата „Рождество Богородично“ в селото. То бе символ на местната общност и обявено за защитен обект. Храмът в негово съседство е оцелял.
В конкурса българският столетник достигна до 7-мо място сред 15 финалисти от 12 европейски държави, събирайки 6670 гласа. По време на гласуването горунът дори успя да се изкачи до 4-та позиция, което привлече национално и международно внимание, предаде zapernik.com.
Мястото, на което растеше дървото, се смята за свещено. Там е имало храм още по времето на Втората българска държава (XII–XIV в.), а сегашната църква е построена през 1859 г. Всяка година местните хора са организирали курбани за здраве, защита от бедствия и за благоденствие.
Прочетете още
- 16:00 Двама младежи пазаруват с крадени карти в София. Познавате ли ги? СНИМКИ
- 17:00 Неосветена пешеходна пътека в Младост едва не уби майка и дете. Търсят се свидетели
- 08:00 Голяма забава! Младежи замерят автобус с камъни във Варна ВИДЕО
- 23:00 Дневен хороскоп за 12 септември: Раци, търсете спокойствието сред стреса