Публикация във Facebook на Стоян Дерменджиев от 22 юли предизвика вълна от коментари и разгорещен дебат относно безопасността и инфраструктурата за пешеходци в Сливен. Поводът - негова снимка на жена с малко дете в детска триколка, която се движи по пътното платно, въпреки че, според автора, тротоарът до нея е напълно проходим.

„Ето един отговорен родител за подражание. Браво! Не се ли притеснявате, искам да попитам? Това е дете в количката. Разбирам да няма тротоар или той да е много тесен, или разбит… не се ли страхувате за детето си?“, написа възмутено Дерменджиев.

Публикацията му бързо предизвика вълна от реакции - предимно от жени, които споделят личен опит и защитават майката. Общото мнение сред тях е, че често родителите са принудени да изберат по-опасния маршрут по платното именно заради лошото състояние на тротоарите в Сливен.

„Скоро излизал ли сте с детска количка в нашия град? Няма как нормално мислеща майка да си вози детето по изкъртените или наддигнатите плочки по тротоарите“, коментира Стефка Атанасова.

„А по-добре ли е да обърне детето по неравните бордюри? Щом вие, шофьорите, спирате колите си по тротоарите, ние ще бутаме децата си по пътя“, написа Дани М.

„За 2 метра сносен тротоар ще качите ли количката през бордюра и после пак да я свалите на пътя заради дупки и корени? Добре че бебетата нямат зъби, че щяха да им опадат“, допълни с ирония Весела Момчева.

Авторът на публикацията обаче не прие критиките и уточни, че в случая става дума за главен булевард с редовен трафик и добър тротоар, а не за квартална уличка:

„Тук тротоарът се вижда много ясно, че е в добро състояние. Това не е улица в квартала, а булевард. Бъдете предпазливи. После да не се събирате пред общините с плакати “Да пазим децата” - пазете ги!“.

Макар и да липсва единно мнение, случаят отново повдига въпроса за безопасността на пешеходците, особено на родителите с малки деца, и необходимостта от реално подобрение на градската среда.

А твърденията на майките очертават картина, в която придвиждването по тротоарите е почти екстремно преживяване - с препятствия от плочки, корени, паркирани коли и липсваща достъпност.