През второто тримесечие у нас е регистрирано рязко нарастване на броя на фалшивите банкноти. Най-голям ръст се отчита при купюрите от 100 лева. Фалшивите столевки са 661, при едва 31 през първото тримесечие на 2025 г.
Общият брой на фалшивите банкноти в страната е 1247, като 531 от тях са от 50 лева, а 43 – от 20 лева. За сравнение, фалшификатите на 10-левови банкноти са едва 9.
Рекорден брой фалшиви столевки установени у нас
"На 12 юли засякохме банкнота от 100 лева, преминала през специализирана машина за броене и проверка. Установена бе от наш служител, който забеляза необичайно усещане при допир – хартията напомняше по-скоро на вестник. Липсваше и характерният релеф, присъщ за истинските банкноти", обясни пред NOVA Макс Баклаян, изпълнителен директор на финансова компания.
Той подчерта ще другият съществен проблем е липсата на воден знак.
"Когато погледнете банкнота на светлина, водният знак при истинската е ясно различим и светлината преминава през него по-лесно. При фалшификата липсва или е просто нарисуван", посочи Баклаян.
"Ако банкнотата се проверява само с машина, е възможно фалшификат да премине незабелязано. Затова е важно търговците и бюрата да извършват двойна проверка – и машинна, и ръчна", предупреди експертът.
Според него ръстът на фалшификати се дължи на увеличения оборот с левове и евро.
"През юни 2024 г. обменът на валута се е удвоил спрямо същия месец на миналата година. Това естествено привлича фалшификаторите, особено в натоварени периоди, когато бдителността пада", поясни експертът.
"Измамниците залагат на банкноти, които са масови – като 50 и 100 лева – защото хората са по-свикнали с тях и не ги оглеждат внимателно. При редки купюри, като 200 или 500 евро, вниманието е повишено", допълни още Баклаян.
Финансистът обобщи трите основни признака за разпознаване на фалшива банкнота: релеф – при допир от двете страни трябва да се усеща ясно; воден знак – когато се гледа срещу светлина, трябва да е прозрачен и с детайли; холограмна лента – при завъртане на банкнотата светлината трябва да играе по повърхността, променяйки изображението.
"Бдителността е най-доброто оръжие срещу фалшификати", завърши Макс Баклаян.