Рудник "Кремиковци" вече 11 години стои безстопанствен. Отдавна загубил облика на рудодобивна мина и все повече заприличващ на езеро.

Водата в мината не спира да се покачва и това застрашава от свлачище къщите в близост. Тонове камъни, пясък и кал могат да пометат имоти в столичния кв. Кремиковци, ако подпочвените води на едноименния рудник активират старото свлачище в района.

Това не е апокалиптичен сценарий, а реална заплаха. Водата е подпочвена, само малка част от нея идва от дъждове и снеготопене.

"Водата преди се изпомпваше от помпена станция и се използваше за напояване на околните ниви, също така се събираше в 1 язовир за напоителни цели, а остатъка по канала се оттичаше към няколко реки", спомнят си местните.

А мастодонтът "Кремиковци" дълго години бе гордостта на комунизма, най-голямата металургична компания в България между 1963 и 2009 г.

След прехода към пазарна икономика комбинатът бе приватизиран. Смени няколко собственика и идеи за развитие, докато накрая от цеховете не останаха купчина железа и комини, които да напомнят за някогашното му величие и задушлив пушек, тормозещ цяла София.

През 2010 година част от земите се продават на търг и стават частна собственост на фирма "Металтрейд инженеринг" ЕООД. Останалата част остават държавна собственост. Малко след продажбата обаче всички тръби и водоотливната шахта в рудника са премахнати и водата започва да се покачва.