Градушки, порои, реки, излезли от коритата. Времето отново постави на изпитание хората, земеделските работници и институциите в борбата с щетите. Но и за пореден път се повдигна въпросът до каква степен можем да разчитаме на институциите при такава ситуация. Каква е актуалната обстановка в страната и как се справиха институциите този път? Темата коментира гл. комисар Александър Джартов, директор на ГДПБЗН.

Той обясни, че в момента ситуацията в страната е спокойна. Нормализира се и в районите, засегнати от обилните дъждове от последните дни.

Припомняме, че в Ямбол системата се активира и предупреди за торнадо.

BG-ALERT е активиран за бурята в Ямболско, предупреждението е получено късно?

Именно тогава е последното изпратено съобщение от системата, показва справка в сайта на bg-alert.

Джартов обясни и за системата  BG-Alert и за ситуацията в Ямболско, при която хората получиха съобщения на телефоните си 40 минути след началото на бедствието.

Задействането на системата става от хора. Това са съответните институции, които имат правомощия. Те са обучени. Ключовото при задействането на системата е, че трябва да има информация, че предстои да се случи такова събитие. В момента, в който е получена такава информация при областния управител на Ямболско, системата е задействана”, заяви Джартов.

Съобщението е издадено от служител в областната администрация на Ямбол, беше потвърдено от служител на Главната дирекция и беше изпратено”, обясни още комисар Джартов.

Когато имаме предупреждение от НИМХ, изпращаме информация до областните управители, до сдружението на общините. Процесът не е автоматичен. В момента, в който информацията от НИМХ пристигне при нас, я препращаме на съответните институции”, обясни директорът на ГДПБЗН.

BG-Alert е един канал, не е панацея. Със сигурност няма по-ефективен и бърз канал за предупреждение на населението”, коментира Джартов.

Той подчерта, че няма как минута по минута да се дава информация накъде ще се придвижи облакът.

Всички областни управители са обучени да работят със системата - 28, както и 29 зам.-областни управители. Продължава процесът по обучение на представители на общините. Такова обучение преминаха и колегите от НИМХ.  Към настоящия момент имаме 223 обучени лица, които да могат да създават съобщения. Така че има значителен напредък в тази посока", обясни комисар Джартов.