"След публично гласуване, в което повече от 37 000 души изразиха мнението си, имаме удоволствието да обявим, че думата на годината в Оксфорд за 2024 г. е brain rot."Това написаха на сайта си от Оксфордския университет.

Но какво значи "brain rot"?

„Мозъчнoтo гниене“, както се превежда на български език, се дефинира като „предполагаемо влошаване на умственото или интелектуалното състояние на дадено лице, особено разглеждано като резултат от прекомерна консумация на материал (сега особено онлайн съдържание), считан за тривиален или непредизвикателен." Дефиницията също така включва и "нещо характеризирано като вероятно да доведе до такова влошаване“.

Според езиковедите в университета, употребата на думата значително се е увеличила тази година. „Brain rot“ придоби нова известност тази година като термин, използван за улавяне на опасенията относно въздействието от консумацията на прекомерни количества нискокачествено онлайн съдържание, особено в социалните медии. Честотата на използване на термина се увеличи с 230% между 2023 г. и 2024 г.

Първата записана употреба на „мозъчно гниене“ е открита през 1854 г. в книгата на Хенри Дейвид Торо "Уолдън", която описва опита му от водене на прост начин на живот в естествения свят. Като част от своите заключения Торо критикува тенденцията на обществото да обезценява сложните идеи или тези, които могат да се тълкуват по много начини, в полза на простите и вижда това като показател за общ спад в умствените и интелектуални усилия: „Докато Англия се стреми за да излекува картофеното гниене, няма да се опита да излекува мозъчното гниене – което преобладава много по-широко и фатално?"

Терминът придоби ново значение в дигиталната ера, особено през последните 12 месеца. Първоначално набирайки популярност в социалните медийни платформи – особено в TikTok сред общностите от Gen Z и Gen Alpha – „brain rot“ сега се използва по-широко.

Снимка: Unsplash