През идните почивни и празнични дни "Пътна полиция" ще засили контрола за недопускане на управлението на моторни превозни средства след употреба на алкохол, наркотици, както и от неправоспособни водачи.

Инспектор Мария Ботева уточни, че екипите ще следят и за сключена задължителна застраховка "Гражданска отговорност" и апелира към шофьорите да проверят кога изтичат техните полици и съответно да сключат нови.

Създадена е и организация полицейски екипи да подпомагат при необходимост трафика в големите населени места, което е възможно да се случи в последния работен ден и последния от поредицата почивни дни.

Условията през зимата, често са непридвидими и водачите трябва да шофират с понече внимание. Ето някои от най-често срещаните грешки при шофиране през зимния сезон:

Първата е да пренебрегват гумите. Все още немалко хора вярват, че ако автомобилът им е с 4х4, това компенсира износените им гуми. Всъщност е точно обратното: ако гумите не осигуряват добро сцепление, ако протекторът е почти изтрит, а зимната им смес се е втвърдила от каране през лятото, тогава задвижването няма никакво значение - колата ви е еднакво неуправляема.

Втората много честа грешка на българските шофьори е да не отчитат настъпването на зимните условия и да си карат, както обикновено. През зимата условията коварно се менят. В една десеткилометрова отсечка може да има сух асфалт, мокър асфалт, киша, сняг, лед и невидим черен лед. Човекът зад волана трябва непрекъснато да сканира пътя напред и да е подготвен.

Ако белята вече е станала и колата е поднесла, паническото натискане на спирачката е друга фатална грешка. Това само окончателно ще превърне гумите ви в ски. Вместо това отпуснете спирачката и ги оставете да се търкалят и отново да намерят сцепление.

Същото важи при недозавиване, което е така характерно за колите с предно предаване. Щом усетят, че колата им недозавива, повечето шофьори трескаво навиват волана докрай. Правилният начин е, тъкмо обратното, да го изправят и след това да опитат пак да го навият, но леко и плавно.

При презавиване, което се получава най-вече при автомобилите със задно предаване, но и при тези с 4 по 4, вече нещата опират повече до усета - и до опита. Занасянето на задницата се коригира с навиване на волана в обратна посока - но трябва да е премерено и плавно, а не прекалено рязко. Ключово е това да става без газ. Повечето градски шофьори са свикнали да карат с постоянна газ, но тук педалът трябва да се отпусне и да се натисне пак, чак когато усетите, че колата вече е завила.