Едно от най-красивите места в Пловдив – Сахат тепе – се превърна в тревожен символ на поколенческа безотговорност. Цигуларят Георги Димитров, наричан още „пловдивския Моцарт“, публикува в профила си във Facebook снимки, които показват обезпокоителна гледка: ученици от ПГО „Ана Май“, предимно момичета на възраст около 14-15 години, пушат цигари без притеснение, а земята под краката им е осеяна с фасове.
„Трагедията на една нация!“, започва публикацията му. Снимките показват младежи, сякаш откъснати от всякакво чувство за отговорност – и към себе си, и към околната среда.
„Цялата земя е във фасове, може би се надяват, хвърляйки ги, да поникнат и после да си откъснат цигари, но уви – само ние берем „плодовете“ на тези „възпитани“ младежи“, пише Димитров с горчиво чувство за ирония.
Въпреки наличието на две кошчета за отпадъци, младите пушачи хвърляли цигарите си на земята, посочва Георги.
Въпросът, който повдига Георги Димитров, надхвърля естетиката и опазването на градската среда. Това е въпрос за ценности, за липсващо възпитание, за апатията и безучастието на възрастните.
„Някои ще кажете: „Това ли е проблемът и това ли е най-важното?!“. Но да, това е най-важното. Оттук започват нещата. Малките неща преобръщат каруцата“, подчертава той.
И ако някой сметне, че цигарите на група ученички не са сериозен проблем, нека помисли за бъдещето, което тези деца градят – с фас в ръка, пренебрегнато възпитание и безразличие към общото.
„Не е длъжна общината и лелите да чистят нашите боклуци“, допълва още цигуларят. Думи, които поставят фокуса върху личната отговорност – не само на младите, а и на техните родители и учители. Защото отпадъкът на улицата често е отражение на отпадъка в ценностната система.
„Няколко пъти съм им правила забележки сутрин, но без особен ефект и реакция от тяхна страна“, написа Roxana ZK в коментарите под поста на Георги. Мъжът отговаря на следния коментар с думите: „Сега ще го променим! Ще говоря с кмета и директора на ПГО „Ана Май“. Не може да продължава това така!“.