Снимка на три красиво украсени коледни елхи, поставени в катедрален храм "Св. Димитър" в Сливен, предизвика оживена дискусия в социалната мрежа Facebook.

Снимката, която показва част от обстановката в храма, е споделена от жителка на града и събра десетки коментари от хора, които се разделиха на два основни лагера — противници и поддръжници на празничната украса в храма.

"Какво е това? Елхи в църквата?"

Една от първите критични реакции бе на Росица Петрова, която написа: "Какво е това? Сериозни ли сте - вътре в църквата - елхи? Моля ви! Това не е църквата, която познавам". Подобно мнение изразиха и други потребители, които смятат, че коледните елхи нямат място в християнския храм.

"Елхата може да е пред църквата! Подаръци ще има ли? Не е сериозно!", гласи коментарът на Надежда Стефанова, а Димитър Михайлов добави с ирония: "Очаквам и Снежанка да се покаже по Коледа в църквата".

Таня Стахева също изрази възмущението си: "Абе, църковни служители, и Вие ли се побъркахте? Това ли е раждането на Христос? Църквите откога станаха молове?".

Подкрепа за празничната украса

За някои хора коледната украса в храма е символ на празничното настроение и доброта.

"Украсата е страхотна, това не пречи на християните, а напротив - чувстваме се празнично!", написа Кети Кутулова.

Мариета Димитрова също защити поставянето на елхи в храма с думите: "Каквото и да се направи, за някои все е лошо. Украсата е прекрасна и това, че я има по никакъв начин не пречи на вярващите. По-важно е хората да имат добри мисли и дела, а не да търсят недостатъци на другите. Светли празници!".

Сред останалите позитивни коментари се срещат мнения като: "Много празнично настроение създават", "Много е красиво" и "То пишман да остане човек да покаже нещо красиво".

Дискусията около коледната украса в храма "Св. Димитър" отразява по-широкия дебат за съвременните църковни традиции и доколко е допустимо да се съчетава религиозният символизъм с елементи от светските празнични обичаи. За едни елхите са неподходящи в свещения дом, докато за други те са просто още един начин да се усети топлината и радостта на празника.

Въпросът остава отворен, а обществените реакции вероятно ще продължат да се множат, особено с наближаването на Коледа.

Честита 202 година? Сливенска новогодишна украса създаде времеви парадокс