Богоявление е! На този ден св. Йоан Кръстител е кръстил Божия син в река Йордан. Българинът вярва, че както тогава, небето се отваря и Господ изпълнява желания.
Ритуалите на Йордановден в традиционния фолклор са свързани с кръщенето и освещаването на водата и кръста, затова и на много места този празник се нарича Водици. На този ден се извършва празнична Богоявленска литургия, освещава се вода и след това свещениците отиват до водоем (море, река, езеро), където хвърлят кръста, а този сред мъжете, който го хване, ще бъде здрав през цялата година.
Традицията спасиха и населените места в Община Марица. Ето как!
Слънчевият Йордановден в Маноле започна с Велик водосвет за здраве и благоденствие в храм „Св. Димитър“. Той бе отслужен от отец Николай. По традиция миряните получиха благословия и си взеха светена вода. В същото време в читалището се подготвяха за ритуала по спасяване на кръста с вълнение няколко младежи и мъже, облечени с традиционни български носии.
По-късно литийно шествие, водено от кмета на Община Марица Димитър Иванов и на Маноле Стоил Дишев, носещи в ръце икони на Богоявление, се отправи към река Стряма. Стотици жители на селото присъстваха, за да проследят отблизо ритуала. Отец Николай освети кръста и припомни за символиката на християнския празник.
„Честито Богоявление! Нека Светият Божи кръст пази и закриля Маноле и всички жители на Община Марица! Нека се изчисти всеки дом. Честит празник на имениците! Да са живи и здрави! Бъдете благословени и за много години“, пожела Димитър Иванов. А след това отец Николай хвърли Богоявленския кръст в река Стряма.
За да го „спасят“ скочиха десет мъже от 16 до 67 години. 28-годишният Стоил Джуров хвана кръста в Маноле за втора поредна година. По традиция смелите мъже играха хоро, а присъстващите на брега, сред които и самодейците от „Манолски славей“, започнаха да пеят народни песни. Силните емоции и адреналина завладяха всички и към „спасителите“ на Светия кръст се присъедини кметът на общината Димитър Иванов, който се включи в Богоявленското хоро.
Мъжкото хоро в Маноле
Йордановден бе изключително вълнуващ и за жителите на Скутаре. В река Аврамица най-смел се оказа 21-годишният Димитър Танев, който за втора година хваща кръста. От миналата година кметът на селото Катя Тодорова въвежда „спасителите“ на кръста да бъдат облечени в народни носии. Тази година Илия Тепавичаров и Елизар Ботев с огромно желание се хвърлиха във водата, но по-ловък се оказа Димитър. „Самодеец и коледар е от малък. Беше на не повече от годинка, когато го кръстихме в местния храм. Ние си поддържаме традициите“, каза неговата майка Гергана Григорова.
17-годишният Валери Йорданов спаси Богоявленския кръст в Калековец. Той извади Божието разпятие, съревновавайки се с десетина смелчаци.
Валери Йорданов спасява кръста в Калековец
По-късно отново във водите на Стряма бе извършен Богоявленски ритуал в Трилистник, като празникът започна с Велик водосвет в храм „Св. Параскева“, последван от литийно шествие, водено от заместник-кмета на Община Марица Николай Стаматов и кмета на Трилистник Мирчо Петров. Около моста на реката се бяха струпали стотици миряни. Отец Димитър освети водите и хвърли златния кръст. Най-бърз се оказа 33-годишният Петър Дойков, който от 7 години се включва в ритуала и за втори път спасява Божието разпятие. „Участвам за здраве и, за да се поддържат българските традиции“, сподели младият търговец.
За първи път Радиново и Костиево отпразнуваха заедно Богоявление. Ритуалът, който е по инициатива на кметовете на населените места, се състоя на моста на река Потока, която се намира между двете села. Константин Клявков го извади и го даде на двегодишния Георги Байрев. От кметовете на двете села младежът получи пари и кърпа. Клявков за трета година участва в ритуала на Йордановден, но за първи път успя да „спаси“ кръста. Накрая всички се хванаха на хорото, което се изви на общия мост.
Богоявление в Костиево
Двама младежи се осмелиха да спасяват кръста от замръзналото водно огледало в Граф Игнатиево. С думите „Во Йордане крещающуся Тебе, Господи…“ отец Димитър хвърли кръста, който се плъзна по леда и се отдалечи. Момчетата трябваше с ръце да си проправят път през леда. 16-годишният Алекс Петров се оказа по-бърз и достигна Божието разпятие.
Богоявление в Граф Игнатиево
Въпреки делничния ден и ниските температури, в Труд спазиха традициите за Йордановден. Няколко младежи нагазиха студените води при чешма „Гергана" и се пребориха за спасяването на кръста. Всички, които се осмелиха, получиха парична награда от кмета на Труд Спас Стайков и благословия от отец Кирил. След това почерпиха присъстващите с чаша вино.
Петнадесетгодишният Желязко Карапачов „спаси“ кръста в Рогош. Трима юноши се бориха в центъра на селото във водния шадраван. Шестгодишният Ангел „спаси“ кръста, хвърлен от отец Николай в импровизиран басейн в Манолско Конаре. Той беше най-бърз от всички деца от ДГ „Лилия“, които се решиха да участват в ритуала на Йордановден. Малчуганът бе награден с парична награда от секретаря на НЧ „Пробуда“ Мариана Данева, която е и организатор на събитието.
Богоявление в Рогош