Мълния е най-честата причина за възникването на пожарите в националните паркове „Рила“ и „Пирин“ през настоящия летен сезон. Това сочи справка, предоставена от Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Информация от третия национален парк „Централен Балкан“ за пожари от началото на лятото няма. Отчита се, че сушата също допринася за възпламеняването на треви.
Няколко пожара са възникнали през юни и юли на територията на най-големия национален парк – „Рила“.
На 28 юни е установен пожар в близост до местност Солище, парков участък Боровец, в посока долината на река Ибър. Причината е паднала мълния. В потушаването на огъня участват служители на парка, доброволци от с. Радуил, като на следващия ден пожара е потушен. В периода 4-6 юли се борят пламъците, появили се в местността Деве чаир, Парков участък „Боровец“. Причината за появата на пожара е паднала под връх Топоклия мълния, посочиха от МОСВ.
На 17-18 юли в местност Втори прозорец, парков участък „Бели Искър“, на 1960 м. н. в., възниква пожар, разпространен на площ от 0,9 дка. Причината отново е мълния, паднала върху единично изсъхнало дърво. Засегнати са общо 6 дървета, както и клекови храсти. В потушаването на този пожар участват служители на парка и девет пожарникари от службите в Самоков и Боровец, както и техника на пожарната в София, информираха от министерството.
На 20 юли под връх Ибър, на територията на резерват „Ибър“, парков участък „Костенец“, на 1950 м н. в., възниква пожар на трудно достъпен терен, посочиха от МОСВ. Мълния, паднала и разцепила иглолистно дърво от вида смърч, е причинило пожара. В гасенето му участват над 40 служители от дирекцията на национален парк „Рила“, пожарните служби от Костенец и Боровец и от Общинско горско стопанство – Самоков. Засегната площ е около 5 дка. От парковата управа посочват, че продължават да се дават дежурства в този участък като превенция от възникване на нови пожари.
През юни служителите на „Рила“ се включиха в гасенето на възникнал пожар на територията на Природен парк „Рилски манастир“ на 2000 м н.в., с местоположение Каменица, в близост до границата на парка, след което над река Илийна през юли, се казва още в информацията.
За справяне с огнените стихии от парк „Рила“ разчитат на допълнителна техника, например АТВ, за ранно откриване и предотвратяване на щети, осигурена по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“. Налични са още високопроходими моторни превозни средства, преносими моторни помпи, дронове, мотики и др. Общо 60 служители „Паркова охрана и контрол“ ежедневно обхождат територията на парка. Информационни табели за забраната за палене на открит огън са разположени на видими места.
От Национален парк „Пирин“ също разчитат на превантивни дейности и бърза реакция с цел ограничаване на възникналите пожари и намаляване на пораженията върху природните местообитания и ценните растителни и животински видове в парка. Огънят най-често тръгва вследствие на мълния. „Мълнии удрят високи дървета, което води до запалване на растителността около тях“, уточняват експертите. Сериозен проблем е, че огънят често тлее под тревната постилка дни наред, преди да се появи дим и да стане видим. Това затруднява ранното откриване и изисква постоянно наблюдение, обясняват специалистите от парка.
В периода 15–18 юли се потушава пожар в местност Корията, над с. Илинденци. Засегната е около 2 дка рядка иглолистна гора с бял бор, бяла мура и суха растителност. Благодарение на усилията на екипи от паркови служители и служители на РСПБЗН - Сандански, пожарът бе овладян, въпреки трудния терен, казват от дирекцията на парк „Пирин“. Паркови екипи оказаха помощ и при гасенето на пожари извън парка — над селата Илинденци и Горно Спанчево, както и под връх Елен, в територия на държавно горско стопанство Струмяни, Катунци и Сандански, пише БТА.
От дирекциите на Националните паркове у нас напомнят какви са съветите за безопасност при разходка в гората. Най-важното правило е да не се пали огън извън обозначените за целта места. Не изхвърляйте незагасени цигари или кибрит в суха растителност е друго важно правило. Не опожарявайте храсти и стърнища в и около гората, съветват още експертите.
Във връзка с пожароопасния сезон от WWF България разпространиха съвети за реакция при горски пожари. Важно е незабавно да се позвъни на спешния телефон 112, ако забележим дим и пламъци, като се даде максимално точна информация за мястото на пожара. Ако има пострадали или застрашени хора, също трябва да се съобщи. Напуснете района, движете в обратна на вятър посока, по възможност в близост до водоеми – това е друг важен съвет. От WWF България напомнят, че трябва да покрием откритите части на тялото си, а ако дрехите ни се запалят – да легнем на земята и да покрием лицето си и да се търкаляме.
Прочетете още
- 16:00 Влакът София-Русе се превърна в пещ - кога ще умре някой, за да се вземат мерки?
- 21:14 Кадри, открити на 5800 м, разкриват мистерията около смъртта на алпинисти ВИДЕО
- 12:00 Вандализъм за спорта? Люлински хулиган остави следа и възмущение СНИМКА
- 17:00 Шофьор блъсна триколка с дете на пешеходна пътека в Шумен и дори не разбра