МВР затяга контрола срещу дрогираните на пътя! От следващата година ще бъдат купени в пъти повече тестове за проверка на наркотици сред шофьорите.
Столичният "Студентски град" е един от най-рисковите райони по отношение на дрогирани водачи, тъй като там концентрацията на нощни заведения на едно място е изключително голяма.
От началото на годината досега при проверки на пътя са хванати над 1700 шофьори след употреба на наркотици. Затова контролът се затяга и от следващата година в битката с дрогираните водачи влизат 44 хил. полеви теста. С пъти повече от тези досега.
Само за сравнение до октомври т.г. са закупени 28 хиляди теста, а през 2019 г. – са били около 9 хиляди.
Само за последния месец тестовете отчитат положителни проби за наркотици при над 200 шофьори. Половината от пробите, които пътните полицаи вземат край морето, също се оказват положителни.
"Повечето са млади водачи – на около 20-25 до 30 години. За последните 10 дена имаме около 13 такива случая с положителни проби. Повечето са със забавени реакции, очите им не реагират на светлина, някои са с много разширени зеници, по-нервни са, по-превъзбудени", обяснява пред Нова тв Димо Аспарухов от ОДМВР – Бургас.
Най-често тестовете показват наличие на канабис и метаамфетамин. По-рядко излизат и положителни проби за хероин.
"Проверки се правят на места с голям брой нощни заведения, също така в курортните комплекси, тъй като там вероятността от употреба на наркотици е по-голяма – струпването на млади хора е по-голямо, а те са една от основните групи водачи, които употребяват наркотични вещества. Спират се скъпите коли и младите водачи", коментира Николай Крушарски от "Пътна полиция".
В зависимост от вида наркотик всеки тест средно връща до 48 часа назад, разкриват пътните полицаи. Но при системна и в големи количества употреба, тестовете могат да отчетат и наркотици, приети с дни назад. При някои от проверките съмнителните водачи отказват тест, но санкциите не падат.
"Отнема му се книжката за 2 години и глоба от 2 хил. лв. при отказ – много често се случва и да отказват тези, които се чувстват несигурни. Ако е негова собственост автомобила – веднага се свалят регистрационните табели", разяснява Димо Аспарухов.
А след всеки положителен тест на пътя следват и проби за кръв и урина в лаборатория. Медицинските изследвания се взимат максимум до 4 часа след проверката на катаджиите. През последните години кръвните проби, които постъпват за тестване, са с пъти повече. За да разпознават рисковите водачи, пътните полицаи минават през специални обучения. Като следят всяка промяна, както във физическото състояние, така и в поведението им.
Прочетете още
- 12:14 Хаос пред столичен клуб: Нападнаха публика с лютив спрей
- 18:00 Издирват трима мъже, жена ги обвини в изнасилване и побой над момиче! СНИМКИ и ВИДЕО
- 19:18 Не водете децата в Народното събрание! Там лицемерието има заплата, а простотията – микрофон
- 17:12 Изтекоха подробности за плана на Тръмп за Украйна: ЕС трудно ще го приеме