Страх и отвращение сковаха жителите на Несебър, след като в социалните мрежи започнаха да се появяват снимки на скорпиони, пълзящи из домовете на хората. Потребител във Facebook групата „Шофьори Несебър“ алармира:
„У дома се навъдиха страшно много! Помощ, как да се справим?“
Към поста са приложени снимки на няколко скорпиона, забелязани по пода и стените на жилището – ужасяваща гледка за всеки, който се събуди посред нощ и ги види да шарят край крака му.


Опасни ли са скорпионите у нас?
Макар повечето хора да ги свързват с пустините и екзотичните страни, скорпионите са обичайни и за България, особено по Черноморието, Южна и Източна България. У нас най-често се среща видът Euscorpius tergestinus – дребен, с тъмнокафяв цвят и дължина около 3–5 см.
Неговото ужилване не е смъртоносно, но е болезнено – причинява подуване, изтръпване, а при хора с алергии може да доведе до по-тежки реакции като задух, замайване и сърцебиене.
Защо се появяват в домовете?
Експертите обясняват, че топлата и влажна есен, съчетана с много дъждове, кара скорпионите да търсят по-сухи и топли места – каквито са мазетата, пукнатините в стените и подовете.
Те се крият през деня, а излизат нощем, което ги прави още по-стряскащи гости. Появата на повече екземпляри наведнъж е знак за размножаване – т.е. вече имате проблем, а не случайност.
Какво да направите, ако се появят у дома:
Не ги убивайте с ръце! Ужилването е болезнено и опасно. Обработете района около къщата с препарати против насекоми и скорпиони (има специални за пълзящи членестоноги). Запечатайте пукнатини в пода, стените и под вратите. Поддържайте сухота в мазета, килери и гаражи – влагата ги привлича. Проверявайте обувки, дрехи и леглото – особено ако живеете на приземен етаж или в къща. При ужилване – обърнете се към лекар незабавно, особено при подуване, болка или алергична реакция.
Биолози от БАН обясняват, че затоплянето на климата и по-дългите летни периоди вероятно допринасят за по-честата поява на скорпиони в обитаеми зони. Подобни сигнали вече има и от Сливен, Бургас, Ямбол и Хасково.
„Всяка сутрин намираме по един. Не смея да ходя боса у дома“, пише потребителка в друга група. Друг коментира: „Излизат от дървения таван, не можем да спим спокойно!“
Паниката е разбираема – защото скорпионите, дори и дребни, не са нещо, което човек иска да срещне между дивана и детската количка.
Прочетете още
- 17:30 За първи път Пловдив ще отличи най-успешните бизнеси с престижни награди
- 08:00 Подлез на ужаса: дете едва не се наниза на стърчащо желязо пред МОЛ „България"
- 18:13 Мъж нахлу в софийски блок, опита да отключи апартаменти СНИМКИ
- 19:00 Неадекватен мъж вървя на път пред коли, подминаха го десетки СНИМКА