За тази година са предвидени два теста на системата BG-Alert – на 1 април от 11:00 часа до 11:30 часа и на 1 октомври. Типът съобщения ще бъдат тестови, така че всеки гражданин може да прецени дали иска да ги получи, или не, съобщи на брифинг директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов.
Той каза, че са необходими до четири минути от изпращането на съобщението, за да пристигне то до потребителите. За да бъде получено съобщение, е необходимо устройствата да поддържат тази система, да не са на „самолетен режим", телефонът трябва да има покритие от мрежата на използвания мобилен оператор, както и да бъде на територията на излъчваното съобщение, каза също Джартов, съобши БТА.
Той допълни, че по тази причина е необходимо е да има непрекъснат мониторинг за опасностите, а излъчването на съобщение до населението е последната стъпка.
Джартов поясни, че предимствата на технологията Cell Broadcast, която BG-Alert използва, са, че е бърза, не използва никакви лични данни, могат да бъдат излъчвани съобщения едновременно на различни места и може да работи без SIM карта, на принципа на eдинния европейски номер за спешни повиквания 112.
Прочетете още
- 11:28 Огнен ад в Пловдив: Бърза намеса на пожарната спасява жилищен блок от пламъците СНИМКИ
- 14:00 Хванаха възрастен мъж в кражба на цветя. Това ли е примерът за младите? ВИДЕО
- 16:39 Ангела тръгна към училище, но не се прибра - издирват я СНИМКА
- 15:13 Англичанин изчезна в София, в неизвестност е от дни СНИМКА