Ножицата между бедни и богати се разтваря сериозно и България, както на много други места. Това  става ясно от черновата на доклада на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие /ОИСР/, с която БНР разполага.

В нея се посочва необходимостта от по-добра бизнес среда, като акцентът пада върху по-малко регулации и по-ясна нормативна уредба. Усилията в борбата с корупцията и престъпността трябва да продължат, категорични са експертите.

Все още няма консенсус по молбата на България за членство в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), съобщи генералният й секретар Анхел Гурия. По думите му, цитирани от БНР в следващите седмици ще има нов опит за промяна на ситуацията.

Какво показа икономическия преглед на страната ни?

Пандемията прекъсна впечатляващия икономически напредък на България. Това е записано във втория икономически преглед на страната ни, извършен от експерти от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. От Организацията поздравили България за добрите макроикономически показатели и предупредили, че пандемията от COVID-19 е подчертала необходимостта за по-решителни реформи в редица сектори.

Детайлно е разгледан въпросът за малцинствените групи, като е изведено заключението, че 1/10 от населението у нас е от ромски произход, но то живее в изолирани квартали. Друг важен акцент е върху необходимостта от подобряване на квалификацията и важни реформи в образованието, а като аргумент е посочено, че българските ученици имат среден общ резултат в изследването PISA.

В икономически план

ОИСР очаква икономиката ни да отбележи ръст тази година от 3,3 на сто, а безработицата да остане над шест процента. Инфлацията ще бъде 1,4 на сто, а бюджетният дефицит 4,5 % от брутния вътрешен продукт. Иновациите, транспортната, енергийната и цифровата инфраструктура са от ключов приоритет за развитието на икономиката, която трябва да премине в по-екологични норми и да се откаже от високо въглеродните производства, заключават експертите от организацията.