Опасна сграда притесни жителите на София. Тераса на блок в района Слатина има сериозна пукнатина, Тя се намира на последен етаж и има реална опасност от срутване и инцидент. Софиянци са подали сигнал до отговорните институции и се надяват на навременни мерки.

„Тази усвоена тераска ѝ трябва малко разклащане и е чао. Не знам собствениците знаят ли, това е 62 Б блок. Ако са в групата или ги познавате - хубаво е да имат предвид,“ написа столичнака.

И допълни: „Имаме потвърждение от хора в блока, че проблема е познат на властите и се правят регулярни проверки и ситуацията се следи! И на call Sofia писах, и на община Слатина, едновременно с поста тук. Чакаме да видим.“

Оказва се, че проблемът е познат и за други в района. Ето какво написаха те под публикацията в социалната мрежа:

„Улица Хемус май се води.“

„Ще стане голяма беля, ако не се обърне внимание.“

„Терасите са проектирани да държат 2-3 човека, а не 3 тона тухли и замазка.“

„Има пусната жалба през април и общината знае и доколкто ми е известно има предприети действия.“

„Ето Ви малко факти:

1. Това не е усвоен балкон. Това е помещение от таванските помещения на блока.

2. Изградено е преди 30 години - както е по проект и не - няма самоуправство, своеволия и “усвояване”.

3. Тъй като сградата е ЖСК и е строена в най-трудните години - в началото на 90-те - като изпълнители са се изредили куп държавни, общински и частни фирми и бригади, част от които са си оставили ръцете честно казано. Проблемът - обект на текущото късане на ризи - е резултат от такова некачествено изпълнение.

4. Преди една седмица - комисия с представители на ДНСК, Община Слатина и на собствениците в блока - извърши поредният оглед, при което установи за пореден път - че проблем има, но по същество - няма.

Плочите не са поддали, стената - няма опасност да се обруши и проблем представлява единствено мазилката - от която е възможно да се откъснат парчета.

5. Комисията установи, че блокът кандидатства по програма за саниране и съответният проблем - е ясно обследван, документиран и е предвидено отстраняването му - за сметка на МРРБ и Евросредства.

6. Живущите в блока строителни инженери - всеки три месеца по график - правят проверка на стената и следят - да няма влошаване на ситуацията. Ако някакво влошаване настъпи - ще бъдат взето съответните мерки - преди да бъде извършено санирането на блока.

Пак повтарям - строителни инженери. С образование от ВИАС - демек от УАСГ. Които - това работят. Не офисен планктон - с езикова гимназия и диплома за Вишу от Пернишкият Университет за Технологии, Комуникации и Архитектура (ПУТКА).

7. И още десет жалби и сигнала да пуснете - само образувате работно време на държавните и общинските чиновници. Предписанието вече е дадено - по случая се работи. Предвидено е кога и как да се извърши ремонт.

8 Ако офисният планктон най-нагло паркиращ на паркинга ни (да, част от земята отдолу е и наша - демек - “ни” е съвсем на място) - се притеснява - че мазилката може да се откърти и да увреди единственото му притежавано имущество - ака - 30 годишният дарак, с който гордо ежедневно се мъкне на работа и паркира под балконите ни - озвучавайки квартала с надута на макс чалга - има съвсем лесно решение:

НЕ ПАРКИРАЙТЕ отдолу.

Ползвайте градски транспорт.

Абе, с две думи - гледайте си работата и одете пеш!“

Снимки: Victoria Damianoff