В дните на непрекъснати дъждове, жителите на пловдивския квартал Кючука станаха собственици на нова водна атракция – „Охридското езеро“. Разположено удобно на кръстовището на ул. „Даме Груев“ и ул. „Охрид“, това езеро бързо се превърна в тема на разговори и вдъхновение за социалните мрежи.

Неочакваната поява на водното тяло се дължи на продължилия години ремонт на улицата, който, макар и с добри намерения, изглежда е пропуснал да включи адекватно оттичане на водите. След поредния проливен дъжд, улицата беше трансформирана в привлекателно, но потенциално опасно езеро.

Местните жители, които се опитват да прекосят това ново „водно препятствие“, са принудени да се впускат в приключение, което включва ходене по шосето. Пешеходната пътека, преди това разглеждана като безопасен маршрут, сега е потънала в забвение под повърхността на „Охридското езеро“.

Властите все още не са провели изследвания на дълбочината и ширината на тази нова „забележителност“, а и дали съществуват специфични водни обитатели, които са се адаптирали към средата. Въпреки това, тя вече е популярна дестинация сред местните, осигурявайки дневната доза приключения и вълнения.

Макар и да привлича вниманието с хумористичен привкус, ситуацията повдига сериозни въпроси относно управлението на градската инфраструктура и предприемането на мерки за навременно реагиране на подобни проблеми. Гражданите призовават за незабавни действия, за да не се превърне „Охридското езеро“ от атракция в заплаха.

Ето какво написа Катя Иванова във Facebook:

Жителите на Кючука се сдобиха с езеро! Проливният дъжд откри нова атракция за живущите в кв. Кючука в Пловдив. Одринското езеро се намира на ремонтираната наскоро ул. "Даме Груев" и пресечката на ул. "Охрид".

Неподготвените съкварталци бяха принудени да вървят по шосето на така натоварената "Даме Груев" с риск за живота си. "Зебрата" не беше в състояние да ги преведе безопасно от единия на другия тротоар и си седеше спокойна и необезпокоявана на дъното.
Все още не са проведени инженеро-геоложки изследвания за дълбочината и ширината на езерото, както и за флората и фауната така присъщи за басейни от този вид.