България пада с цели 11 места в класацията на "Репортери без граници" за свободата на пресата. Свободата на медиите в България остава "проблематична". 

В доклада се отбелязва, че в една от най-бедните и корумпирани държави в ЕС независимата журналистика е уязвима и често подложена на натиск.

През 2025 г. България заема 70-о място от 180 държави, което представлява значително влошаване в сравнение с предходната година, когато беше на 59-а позиция.

Организацията подчертава, че голяма част от медиите са силно зависими от рекламни приходи, които до голяма степен се контролират от държавата. Липсата на прозрачност при разпределянето на публичните и европейските средства улеснява тяхното използване в полза на правителствено ориентирани издания.

Телевизиите и онлайн платформите са основни източници на информация, докато печатните издания губят влияние. Междувременно, политическото влияние върху Съвета за електронни медии и икономическите интереси на собствениците на частни медии допълнително ограничават редакционната независимост.

Журналистите в България често стават обект на заплахи, особено когато отразяват корупция или организирана престъпност. Разследващите репортери, както и медии, насочени към малцинства или финансирани от чужбина, нерядко са подложени на натиск, съдебни дела с възпиращ ефект (SLAPP) и кампании на очерняне.

Въпреки че правната рамка в страната предлага известна защита на журналистите, на практика корупцията и слабата съдебна система често възпрепятстват ефективната защита на свободното слово.

През 2021 г. България беше на 112 място по свободана медиите в света, през 2022 г. се изкачи значително в класацията до 71 място, положителната тенденция за страната продължи до 2024 г., когато ѝ беше отредена 59-ата позиция - най-високата, на която е била. В най-новата класация обаче страната пропадна в листата с цели 11 места. Подобно на България, ситуацията се влошава и в Португалия (на 8-мо място), Хърватия (на 60-то място) и Косово (на 99-о място).  

Според последния международен индекс на „Репортери без граници“, Норвегия остава лидер по свобода на медиите, заемайки първото място в света за девета поредна година. 

Тя е единствената страна, получила „добра“ оценка по всички пет критерия на индекса. След нея се нареждат Естония, която се изкачва на второ място, и Холандия, която заема третата позиция, измествайки Швеция на четвърто място.

Европа все още е водещият регион по отношение на медийната свобода, но вътрешните различия се задълбочават. Най-голямо влошаване се наблюдава в региона Източна Европа и Централна Азия. В същото време, макар зоната ЕС–Балкани да постига най-висок среден резултат в глобален план, тя също усеща натиска на икономическата нестабилност в медиите – в 7 от 10 страни от този регион икономическият показател се е понижил.

Анализът на медийната среда в различните държави и традиционната класация на организацията идват ден преди Световния ден на свободата на словото - 3 май. Мястото на държавите се определя по пет показателя: политически, икономически и социално-културен контекст, правна рамка и сигурност.

Снимка: СБЖ