България е страна на парадоксите – огромна част от хората обитават пренаселени къщи и апартаменти, а в същото време над 30% от жилищата пустеят.

Темата беше обсъдена по време на Четвъртия национален жилищен форум, на който бяха представени анализи на Националния център за териториално развитие и Световната банка.

Празните домове са висок процент не само в обезлюдените села и градчета, но и в големите. Дори в "мегаполиса" София 24% от жилищата са необитавани. Подобно е положението и в Пловдив (26%).

На този фон 41% от апартаментите и къщите у нас са като "дядовата ръкавичка" - прекалено гъсто населени, което е типично за бедни държави. По този показател само две държави от ЕС са по-зле от нас, показват данни на Евростат. 

Сред другите проблеми на жилищната система в България са лошото състояние на много от сградите и растящият дял на домакинствата, които мръзнат през зимата, защото не могат да си плащат сметките за отопление.

"По данни на Евростат страната ни е с най-висок процент от населението (над 30%), което не може да отоплява адекватно жилището си - това е притеснителна стойност и предполага вземането на спешни мерки", коментира Минчо Бенов, директор на "Хабитат България".

Има и друг проблем -  хората с неголеми доходи трудно могат да си позволят да излязат на квартира.  Въпреки че в момента наемите вървят надолу, нивата си остават високи. В същото време общинските жилища, които биха могли да предложат по-достъпни ценови условия, са смешно малко - те са едва 2.4% от целия жилищен фонд, а делът им дори върви към още свиване, отбеляза Бенов.

Експертът посочи, че в България напълно отсъстват т. нар. социални жилища, каквито има в много други страни - строят ги фондации или други организации и ги отдават под наем/продават на достъпни цени.