Няколко досъдебни производства, спешно преглеждане на записи от видеокамери и търсене на още съпричастни към безредиците пред сградата на Европейската комисия в София. Това е равносметката от ескалацията на напрежението на протеста на „Възраждане” срещу въвеждането на еврото.

"Възраждане" искат оставката на правителството, съобщават за репресии

Седем са задържаните лица. Двама от тях са освободени заради депутатски имунитети. Така днес в ареста остават петима.

И към този час в Софийската районна прокуратура се докладват материалите. На колко от задържаните ще бъдат повдигнати обвинения не е ясно.

От „Възраждане” твърдят, че са жертва на полицейски произвол.

Всичките десет полицейски служители, които пострадаха, са освободени след прегледи. Двама от тях са с по-тежки травми. На един лекарите са вадили парчета от чуждо тяло в роговицата, а полицайка е с натъртване в кръста. 

Пострадала полицайка с разказ за протеста: Имаше провокатори

„Чувствам се ужасно, силно възмутена съм от това, което се случи вчера. Имам натъртване в областта на кръста от падане. Болката се засилва днес”, разказа старши полицай Христина Кирилова от отдел „Специализирани полицейски сили”.

„Няколко души пробиха кордона, един господин ме изблъска, подхлъзнах се в боята и паднах. Станах незабавно, защото ме страх да не ме стъпче тълпата. Видях господина как изважда нещо от джоба си и замери входа. Същият предмет се възпламени и избухна пожара. След това го задържах”, разказа старши полицай Христина Кирилова.

„Имаше агресивни граждани и провокатори. Имаше такива, които умишлено бяха скрили своята самоличност с шалове и маски. В последствие не сме ги установили”, разказа Кирилова за NOVA.

От МВР допускат, че е възможно да има още арестувани. По разпореждане на вътрешния министър Даниел Митов в момента се преглеждат видеозаписи, за да стане ясно колко души са съпричастни към ескалацията на напрежението и кои са те. Прокуратурата вече е образувала досъдебни производства за събитията пред сградата на ЕК.

В същото време от „Възраждане” твърдят, че са жертва на репресии. Автобуси с протестиращи са били спирани след демонстрацията в София и пътуващите са проверявани и тормозени, твърдят от партията.

Снимка: Димитър Ангелов, Facebook