Морската ни столица се сблъска с необичаен проблем. За последните години във Варна отчитат десетократно увеличение на уличните котки. Статистиката показва, че за последните 8 години броят на безстопанствените котки във Варна е достигнал малко над 23 000. Така на практика е почти невъзможно докато се разхождате в града, да не попаднете на някоя от тях. И въпреки, че повечето изглеждат дружелюбни и дори симпатични, то малко са онези хора, които биха си ги завели вкъщи. А големият брой на котките принуди общината да предприеме спешни мерки. И така в сътрудничество с фондация "Четири лапи" общинската администрация планира кампания за ограничаване на популацията им. 

Антоанета е от хората, които обичат животните. Преди година тя и семейството ѝ осиновяват мъжкия котарак Кай. Това е станало през май месец миналата година, след като семейната котка умира на 14-годишна възраст. "Свикнали сме винаги да имаме домашен любимец и това беше емоционална нужда  - да си имаме същество, което да гушкаме, като заспиваме,за да ни успокоява. Поне аз така съм свикнала от дете", споделя за Нова Антоанета Стоянова. 

Въпреки че Кай има заболяване на стомаха, Антоанета полага всички грижи за него и котаракът вече се е превърнал в пълноправен член на семейството. Оказва обаче, че не само Антоанета и осиновява котки от улицата или от приют.

"Ежедневно контактувам с доброволци, които се грижат възможно най-хуманно за котките и за своя сметка ги кастрират. Адмирирам действията им. Така те правят един добър жест към обществото", заяви Христо Рафаилов, зам.-кмет на Община Варна.

Въпреки това обаче броят на осиновителите не е достатъчен, а популацията на уличните котки във Варна не спира да расте. Когато през 2016 година е направено преброяване, то е показало точно 2000 котки в морската ни столица. Към 2024 г. обаче данните показват 23 000 котки, което е увеличение от над 10 пъти за близо десетилетие. А това налага да се вземат мерки. Засега възможните варианти са два.

"Единия вариант е от парите на всеки варненец да платим едно такова мероприятие. Адругият вариант е със сили, както в случая на фондация "Четири лапи" да опитаме да овладеем популацията, както и те бяха готови да го направят", твърди Рафаилов.

Въпреки че от "Четири лапи" имат готовност, на този етап, заради разногласия в Общинския съвет, решението не се приема, а котките са буквално навсякъде.