С 83 км/ч се е движил камионът, блъснал автомобила, в който е пътувала 12-годишната Сияна. Ограничението в пътния участък е до 70 км/ч за категорията на тежкотоварния автомобил. Това сочат експертизите, които бяха представени на брифинг на прокуратурата. Заключението показва още, че причините за настъпването на инцидента са изцяло в действията на водача на камиона. От 5 до 15 години затвор грозят шофьора. 

„Той е карал с несъобразена в конкретния участък скорост. Експертизата посочва, че за да не настъпи инцидентът, е следвало да се движи с 60 км/ч и дори по-ниска скорост, при конкретните условия. Времето е било дъждовно, имало е условия на завои, пълен товар. Той е трябвало да съобрази всички тези обстоятелства”, категорични са от обвинението.

„Доказателствата, събрани по досъдебното производство, касаещи състоянието на пътната настилка в конкретния участък са отделени и изпратени на Софийската градска прокуратура”, обясни наблюдаващият прокурор Христина Лулчева.

От прокуратурата обясниха, че водачът на камиона е професионален шофьор с над 42 години стаж. „Той следва да има знания за това, че при управление на МПС с товар следва да съобрази скоростта си, за да не допуска нарушаване на правилата за движение по пътищата”, категорична беше тя.

Шофьорът имал нарушения по Закона за движение по пътищата. Връчвани са му наказателни постановления и фишове предимно за превишена скорост. 12 пъти бил санкциониран, последно през 2024 г. Осъждан е за шофиране след употреба на алкохол и за това, че е управлявал МПС, докато е бил лишен от правоуправление. Има три присъди, пиши Нова. 

Бащата на момичето Николай Попов коментира, че според него има желание от страна на държавата за справедливост по случая и той е сигурен, че ще има такава. Относно присъдите на шофьора на тира, настоя подобни водачи да нямат право да управляват товарни автомобили. „Това е бомба, на която се качват”, смята той.

За предвидената присъда, Попов каза: „Това позволява законът - по това са повдигнали обвинения. Няколко пъти казах, че прокуратурата работи с това, което и дава законодателят. Трябва да има завишение за тези наказания, включително да няма условно осъждане в случай на убийство на пътя”, настоява бащата на Сияна.

Попов, заедно с родители и съмишленици, инициира среща със съответните браншови организации, които да затегнат контрола над водачите. Смята обаче, че това може да се случи и със законодателни промени.

„Освен работата на Прокуратурата и Следствието, няма нищо друго изпълнено до този момент по случая. Настоявам да бъде приет закон за отговорността на държавните служители”, добави Попов.

Днес Прокуратурата внесе обвинителния акт за катастрофата. Оттам отчетоха, че разследването е приключило за по-малко от месец и половина.