Горивата ще поскъпнат с още поне 10 ст. до края на годината. Това прогнозират търговци. Тенденцията в ръста на цените се дължи на по-скъпия петрол на международните пазари.
По коледните и новогодишните празници литър от най-масовия бензин ще се продава за около 2,50 лв. Увеличение в цената ще има и при дизела и автогаза. Само през последния месец горивата са поскъпнали средно между 5 и 6%.
„Пазарът започна да се стабилизира, търсенето започна да се увеличава и стойностите нараснаха драстично, ако не се лъжа, 50 долара за барел, те достигнаха настоящите около 86. Така че виждате, че това е едно сериозно поскъпване, което и процентно се отразява в цените на бензиноколонките“, коментира Светослав Бенчев от Българската петролна и газова асоциация пред БНР.
Тенденцията нагоре се диктува от цените на петрола на международните пазари и най-вероятно ще остане такава в месеците поне до края на годината.
„Около коледните празници цените на горивата може би ще достигнат наистина 2,50-2,51, но това са нормалните ситуации на пазара в момента в страната“, посочи още Бенчев.
Прочетете още
- 16:00 Двама младежи пазаруват с крадени карти в София. Познавате ли ги? СНИМКИ
- 17:00 Неосветена пешеходна пътека в Младост едва не уби майка и дете. Търсят се свидетели
- 15:15 Мъртви души край Окръжна болница – никой не подаде ръка
- 13:25 Тежък сблъсък край София! Има пострадали, щетите са огромни* ВИДЕО+СНИМКИ