Координационен център „Пловдив – Украйна” е създаден от областния управител Йордан Иванов заедно с всички общини, институции и бизнеса. Той ще има за цел, да подкрепи бедстващите украински граждани, които идват в областта, както и да координира всички институции, по повод подкрепата на тези хора.

Това стана ясно след проведена среща на Иванов с представители на всички общини в областта, РУО, бизнесът и инспекцията по труда във връзка с очакваната бежанска вълна.  

В центъра ще се следи с какви ресурси разполага всяка една от общините за настаняване на украински граждани. В БЧК, където вече има подадени частни домове, които са на разположение за украинци, както се очакват още такива.

Ще бъде открита и телефонна линия - 032 605 550, където всички граждани ще могат да получават информация за ситуацията, както и с какво могат да помогнат, съобщи trafficnews

УМБАЛ „Пловдив” е предоставила 50 легла за възрастни и 10 детски и неонатологични легла, където бежанците, ще получават безплатно медицинска помощ. УМБАЛ „Св. Георги” също ще разкрие такива легла при необходимост.

„Няма да има нито едно дете, независимо от статута му, което да не бъде прието в образователната система”, заяви Петя Кантарджиев, която е ръководител на комисии в РУО. Тя обясни, че вече готови образци, които всеки родител може да попълни и детето му ще бъде прието в детска градина или училище.

Бизнесът също откликна, като са готовност да предоставят веднага на 100 души настаняване и работа. Голяма част от индустрията в Пловдив може да осигури работни места, според уменията и познанията на хората от Украйна. От ВМЗ „Сопот” също са изявили желание да помогнат с работа и подслон.

Проблем към момента е трудовото законодателство, което трябва да се промени, за да може да се наемат хората.