За спиране на износа на ток от България може да се говори, само ако сме съгласни да не сме в европейската общност и да нямаме всички ползи, които имаме от европейския пазар, настоя министърът на енергетиката Александър Николов.
"Ако спрем износа на ток - цената ще падне. Но това ще доведе до сериозни последствия за България. Глобата е едно на ръка. Това, че в момента успяваме да балансираме с енергийното си производство - на ток, това е добре. Дългосрочно - Румъния и Гърция са ключови партньори и е хубаво да имаме добри отношения. Ако ние направим това сега, ще пострадат много те. И можем да очакваме абсолютно същата реакция от тях, когато се нуждаем" уточни той пред Нова тв.
След мораториума накъде поемат сметките за ток, вода и парно?
За енергийния експерт Васил Начев смяната на състава на КЕВР е ключово, защото това е важен регулаторен орган, а и двама от членовете бяха с изтекъл мандат.
"Правителството пресилено хвърли подозрения, че има политическа намеса при промяна на цената на тока. Големият грях на КЕВР е, че поддадоха на кабинета Борисов 3, че приеха варианта Турски поток да бъде третиран като разширение на газопреносната ни система. Ако беше третиран като транзитен, щеше да бъде под ударите на газовата директива и щеше да подлежи на санкции", обясни той и уточни, че битовите потребители могат да бъдат спокойни.
"Корекциите в цените на тока ще бъдат в посока нагоре. От юли със сигурност", смята Начев.
От своя страна колегата му Еленко Божков смята, че ако новият състав на КЕВР си свърши добре работата след отпадане на мораториума, цените на тока за бита могат да не бъдат повишени, а да бъдат компенсирани чрез прийоми.
"Пример за това е увеличаване на дела на атомната централа в регулирания микс. Чрез мораториума обаче България наруши репутационния си имидж пред ЕС", сподели той.
По думите му манастири, болници, общини, малкия бизнес да бъдат върнати след регулирания пазар ще се приеме трудно.
"Промяната в КЕВР има добри намерения, но начинът, по който се прави, е нескопосан. Трябваше да се изведат американските централи, да се купува тяхната енергия, но да се продава на свободния пазар. По тази начин да се отвори място на регулирания пазар за енергия от АЕЦ", посочи Божков.
Той настоя, че КЕВР е трябвало да е бъде по-критична към предложението за по-високи цени в "Булгаргаз" и да ги пита как се оформят. А рокадите в дружеството определи като закъснели.
Експертът призова промените в енергетиката да продължат: "Гьоков вместо да се занимава с мораториум, да определи кои са енергийно бедните".
Още общини и манастири с рекордни сметки, преминават на режим на тока
Невиждано: Скъпият ток води до съкращения на общински чиновници ВИДЕО