Силен интерес предизвика срещата в Сопот, посветена на разпространението на боровата процесионка – опасен вредител, който застрашава местните гори. Специалисти от областта на горското стопанство се срещнаха с обезпокоени граждани, за да обсъдят проблема и възможните мерки за борба с него, съобщиха от Община Сопот.
Припомняме, че през месец януари единствено GlasNews съобщи, позовавайки се на сигнали от граждани, за ново масово нашествие на боровата процесионка в Сопот. Тогава местен жител заяви, че в Сопот "от години не се пръска срещу вредителя и гората загива". Гъсениците на боровата процесионка изгризват иглиците на дърветата, като могат напълно да ги обезлистят, което води до сериозни щети върху боровата гора.
Опасна гъсеница атакува отново Сопот и Стара Загора СНИМКИ
На срещата експертите от Горското стопанство в Карлово – инж. Златю Кличев, инж. Найден Иванов и Христомир Даргов – разясниха начините за контрол над популацията на вредителя. Те обясниха, че борбата с боровата процесионка включва няколко метода:
Залагане на феромонови уловки през месеците юли и август за улавянето и унищожаване по механичен начин на пеперудите, провеждане на механична борба през периода от м. септември до м. декември чрез изрязване и унищожаване на гъсениците в зимните гнезда, провеждане на въздушно третиране през периода от м. август до началото на м. октомври, като се използват бактериални или хормонални препарати, които действат селективно само на гъсениците.
От Община Сопот съобщиха, че тази година ще бъдат извършени следните лесозащитни мероприятия:
- Ще бъдат обработени с въздушно пръскане 550 декара на територията на община Сопот. Това означава, че се залага се препарат с количество безвредно за хората и вододайните зони, животните и пчелите и се пръска с хеликоптер.
- Планирана е и механична борба на площ 50 декара. Залагат се феромонови уловки-вид капан, който по време на размножителния период наподобява феромона на женската пеперуда и по този начин се улавят мъжките екземпляри. Не се позволява по-нататъшното развитие и размножаване на гъсеницата, обясниха специалистите.
На важната дискусия присъстваха кметът на Сопот Станислав Стоенчев, представители на общинската администрация, експерти по горско стопанство и загрижени граждани, които настояват за по-активна борба с проблема.
Прочетете още
- 14:47 По чудо живи: Обърнат автомобил и три катастрофи за няколко километра на АМ „Тракия"
- 18:00 Гладен за кебапчета, но не и за ред: Шофьор на Audi блокира улица в София
- 16:00 Тротинетков апокалипсис в тунела на Люлин: Камикадзета на две колела СНИМКИ
- 14:56 Гръм, пушек и тревога: извънредна информация за ситуацията в София СНИМКА