Местенето на стрелките в Европа е въведено през 1976 г. по искане на Франция. У нас тази практика е въведена през 1979 г. С постановление от 1997 година лятното часово време влиза в сила от 03&00 ч. сутринта на последната неделя на месец март.
Кога сменяме часа?
Тази пролет ще преместим стрелките с час напред в 3:00 часа сутринта на 28 март 2021 година (неделя). Това означава, че ще разполагаме с 1 час по-малко за сън, но пък за сметка на това денят ще започне да нараства и да се стъмва по-късно.
Ще остане ли смяната на времето?
Jова е сред най-често задаваните въпроси в последните дни. През 2018 тогавашният председател на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер обяви, че над 80% от европейците са поискали смяната на времето да бъде премахната. Впоследствие Европарламентът реши смяната между лятното и зимното часово време да бъде отменена най-късно през октомври 2021 година. Но правителствата на държавите-членки още не са се договорили кое часово време да бъде въведено - зимното или лятното. И няма никакви изгледи за скорошно решение.
Преминаването към лятното часово време обаче обърква вътрешния ни часовник и повишава риска от инфаркт. Смисълът на преместването на часовниците с час напред и час назад е да осигури на организма повече светлина и повече активност.
Според хронобиолозите Тил Рьонеберг и Томас Кантерман от университета "Лудвиг Максимилиан" в Мюнхен обаче преминаването към лятното часово време през март обърква вътрешния часовник на човека.
Оказва се, че последиците са сериозни. Смяната от времето влияе върху естествените ритми в организма, въпреки че човек обикновено успява в рамките на няколко дни да се пригоди към промените.
Учените твърдят също, че местенето на часовника с час напред не е съобразено с биологичните потребности на организма или с природата. На първо място страда връзката между отделянето на мелатонин и съня.
Между хормона на епифизата и съня съществува пряка връзка и недостигът на мелатонин значително затруднява и прави невъзможно заспиването.