С настъпване на лятото все повече животни могат да ни изненадат с присъствието си. В местност край Ловеч е забелязано влечуго, което макар със страховит вид, не е опасен за хората. Жителка на града се разхождала в парк Стратеш, алея Башбунар, когато се натъква на слепок.

„Това е слепок/гущер без крака/, не хапе и е супер полезен!,“ коментира мъж в мрежата.

„Слепок безобиден е,“ пише друг.

„Безобидно животинче, слепок, много полезен,“ пишат още.

Слепокът, наричан още и крехар, е вид безкрако влечуго, външно много напомнящо на змия, въпреки че всъщност принадлежи към подразред Гущери.

Слепокът достига дължина около 50 cm, рядко до 65 cm. Отличава се от змиите по наличието на клепач, който може да покрива окото, и по преливането между главата и тялото. Кожата е гладка, люспите не се застъпват и, за разлика от змиите, слепокът я сменя на парчета, а не цялата наведнъж. Освен това езикът му не е раздвоен, както при змиите.

Слепоците са активни през деня и обичат да се припичат на слънце. Хранят се с охлюви и червеи. Известни са със своето дълголетие – в природата достигат възраст около 30 години, а на затворено – до 54 години.

Змиегущер се засели край дом, плаши семейство СНИМКА

Подобно на повечето видове гущери, слепокът може да откъсне опашката си без сериозна вреда за своето здраве, откъдето идва и името му крехар. Това му помага да се спаси от повечето хищници, които след опит да го заловят остават само с опашката му в ноктите си. Опашката израства отново, макар и най-често с по-малък размер.

Друга интересна особеност на слепока, рядка сред влечугите е, че е живороден. През август-септември женските раждат по десетина малки. Те първоначално са сребристи, като постепенно до третата си година придобиват окончателния си цвят.

Видео: Магдалена Христова