Сдружение „Бизнесът за Пловдив” са подали искане за провеждането на протест по време на сесията на Общинския съвет този четвъртък. Не нея освен бюджета на града, ще се гледат изменението на Наредбата за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги. Там е заложено, че строителните разрешения ще поскъпнат от 5 лева на квадратен метър на 7 лв./кв.м за еднофамилни къщи и 12 лв./кв.м за всички останали сгради, пише TrafficNews.

На брифинг днес кметът Костадин Димитров заяви, че за да се избегнат спекулации, фиксира максималната такса на 12 лв./кв.м, след като строителни фирми възразиха, че според новата методика тя може да достигне 35 лв./кв.м.

Въпреки сериозната отстъпка, строителите очевидно настояват да запазят ниските такси в най-застроения град в страната. Първоначално недоволството беше насочено към високата цена, но впоследствие аргументът се промени — според тях таксата е незаконна, тъй като не отговаря на реалната стойност на услугата, която се предоставя.

Макар да няма официално съобщение от „Бизнесът за Пловдив“ за организиране на протест, редица местни медии — в които ПИМК е сериозен рекламодател, видно от банерите им — разпространиха информация, че се очакват между 4000 и 5000 протестиращи.

Припомняме, че миналата седмица шефът на ПИМК Илиян Филипов заплаши кмета с отстраняване. „Сваляме доверието от кмета. Ако предложението мине през Общинския съвет, ще искаме отстраняването му, защото завишението е инициирано от него. Нито един от мотивите му не е реален. Пълно безумие, немислимо решение“, заяви Филипов.

По информация на TrafficNews, на една от последните сбирки Филипов е обявил, че напуска „Бизнесът за Пловдив“, но очевидно това не се е случило. В сдружението участват и други големи строителни фирми.

Целта на увеличението на таксите е със събраните средства да се създаде фонд за изграждане на инфраструктура в новите жилищни зони, където самите фирми строят. Много луксозни комплекси вече са изградени в райони без никаква инфраструктура, където всичко е в кал и прах. Реално инвестициите в инфраструктура ще доведат до още по-високи цени на жилищата.

При увеличение от 5 на 12 лв./кв.м, за среден комплекс от 5000 кв.м РЗП (около 70 апартамента), инвеститорът ще плати с 35 000 лв. повече — сума, равна на по-малко от 18 кв.м на цената, на която продават жилищата.

Остава въпросът дали Костадин Димитров ще отстъпи пред натиска на строителните фирми, които експлоатират всяко свободно пространство до краен предел. Проблемът с презастрояването не просто се задълбочава — той става нерешим.

Ако кметът оттегли наредбата, това ще означава или че няма смелост да реализира политики, в които вярва, или че всичко е било предварително режисирано с участието на строителния бизнес, за да се запази статуквото в града.