Преди два дни GlasNews ви разказа за "колата на Барби", която удари паркиран автомобил в Асеновград, а след това избяга.
Публикуваните от Таня Янева кадри ясно показаха как водачът на розовия автомобил не успя да прецени разстоянието и удря със задната си част паркиран автомобил.
Вместо да остане и да поеме отговорност, човекът зад волана продължи напред и напусна паркинга, без дори да слезе от колата.
„До шофьора на розовото пежо с р.н. РВ6665РА – ако утре до 15:00 часа не се свържеш с мен, записите отиват в полицията!“ Това написа собственичката на пострадалия автомобил - Таня Янева, в социалните мрежи.
Публикацията предизвика вълна от възмущение сред местните жители, а мнозина коментират, че подобно поведение е неприемливо и подлежи на санкции.
Въпреки че Янева даде шанс на Барби да поеме сама отговорност, това не се е случило. Била е нужна намесата на полицията.
"Колата на Барби" удари паркиран автомобил в Асеновград и избяга
В нова публикация Янева благодари на служителите на РПУ-Асеновград. Тя допълва, че тяхната реакция е била "бърза и адекватна", а отношението им е било професионално.
В поста си потвърпевшата разказва, че за по малко от 24 часа въпросната дама с розовото пежо, която избяга от ПТП, беше открита и са били взети нужните законови мерки.
Жената не уточнява какво е било наказанието на Барби.
Въпреки това в онлайн блогове адвокати уточняват, че бягството от ПТП се счита за неизпълнение на задължение и се наказва с отнемане на книжката за 1 до 6 месеца и глоба от 50 до 200 лв.
При повторно нарушение – от 1 месец до 1 година и глоба от 150 до 300 лв., дори при леки щети.
В някои случаи това може да се квалифицира и като престъпление.
А какви са задълженията на водача при ПТП?
Ако при ПТП-то са възникнали единствено имуществени щети, то водачът има задължение да окаже съдействие за установяването на вредите от произшествието. При съгласие относно вината, водачите попълват двустранен протокол, като не е нужно да звънят на 112 и да уведомяват за настъпилото ПТП. Ако е налице неразбирателство относно вината, тогава водачите следва да позвънят на 112 и да изпълняват дадените им указания, се казва в блога на адвокат Петър Бозов.
Когато пък се касае за т.нар. паркинг щети, както е в този случай, когато по невнимание е одраскан или ожулен чужд автомобил, без другият водач да е на място, за да не се квалифицира деянието като бягство от ПТП е достатъчно виновният водач да остави начин за контакт с него.
В такава ситуация, за сигурност, може да се позвъни и на 112 и да се съобщи за инцидента. Органите ще запишат вашите данни, като не би следвало да изпращат екип.
Когато при ПТП са пострадали хора, участниците в произшествието са длъжни да останат на място и да изчакат органите на МВР.
Изключение се допуска, единствено когато следва да се превозят пострадали до болница или друго лечебно заведение. В този случай, участникът е длъжен незабавно да се върне на местопроизшествието.
По време на ПТП, до пристигането на органите, участниците в него са длъжни съобразно необходимостта да вземат мерки за безопасността на движението и да окажат помощ на пострадалите, ако това не представлява опасност за тях. Те следва да не променят положението на колите, освен ако не пречат на движението, и да вземат мерки за запазването на следите от ПТП-то. Също така са длъжни да не консумират алкохолни напитки.
Снимка: Стопкадър, Таня Янева ("ЗА по-добър живот в Асеновград!")