След подаден сигнал от жители на с. Жельо Войвода, ветеринарни лекари от Областна дирекция по безопасност на храните в Сливен и органите на МВР установиха животни с неизвестен произход. Те са били укривани от собствениците, тъй като произхождат от с. Жельо Войвода, област Сливен, с обявено първично огнище на шарка по дребните преживни животни.

След сигнала, на 9 декември, ОДБХ - Сливен иска съдействие от органите на ОДМВР-Сливен за установяване на местонахождението на укритите животни и техните собственици. На следващия ден служители на ОДМВР - Сливен предоставят информация с адреса на И. К. в с. Жельо Войвода, където се намира едното стадо, а Й. К. вече е преместил своето стадо в посока землището на с. Кабиле, община Ямбол.

На 11 декември, съвместно с екипи на ОДМВР - Сливен, инспектори от ОДБХ - Сливен посещават обекта на И. К., който е регистриран. Собственикът оказва пълно съдействие, като е извършен клиничен преглед на животните. При прегледа са установени видими признаци на заболяването шарка по дребните преживни животни и е наложен акт за възбрана. Незабавно са взети кръвни проби от животните за потвърждаване или отхвърляне на съмненията. Изследваните проби са положителни, въз основа на тях е издадена заповед за предприемане на  необходимите мерки и действия.

На 12 декември, съвместно с органите на МВР, екип на ОДБХ - Ямбол е установил местонахождението на лицето Й. К., придвижило незаконно 84 броя овце от с. Жельо Войвода до землището на с. Кабиле, област Ямбол. Те са неидентифицирани, без извършени мероприятията по „Национална програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болестите по животните, включително зоонозите в Република България“, което представлява нарушение на Закона за ветеринарномедицинската дейност. Й. К. отказва съдействие на контролните органи и не подписва разпореждането на директора на ОДБХ - Ямбол.

Директорът на ОДБХ издава разпореждане за изземване в полза на държавата и незабавно умъртвяване на място с цел недопускане разпространение на заболяването, тъй като животните представляват висок епизоотичен риск поради факта, че са преместени от констатирани първично и вторично огнище на шарка по овцете.

Съгласно заповед РД 11-3012/27.11.2024 г. е разпоредено директорите на ОДБХ - Ямбол и Сливен да извършват проверки за нелегална търговия и придвижване на дребни преживни животни на територията на съответните области. При установяване на такива нарушения, на собствениците на животните се съставят актове за установяване на административно нарушение, животните се умъртвяват незабавно, а труповете се унищожават при спазване изискванията на Регламент (ЕО) 1069/2009.

Придвижването на животни от констатирани огнища на заболявания от категория А, каквато е шарката по овцете и козите, е абсолютно и категорично забранено и от Европейското законодателство (Делегиран регламент 2020/687), като в същия е предвидено умъртвяване на болни и контактни животни с произход защитни зони около констатирани огнища. Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) напомня, че нарушенията на ветеринарномедицинските изисквания засягат не само здравето на животните, но и епизоотичната сигурност в страната.

Призоваваме всички животновъди стриктно да спазват наложените мерки за контрол и профилактика. Сигнали към Агенцията могат да се подават на телефон 0 700 122 99 или през онлайн платформата на сайта на БАБХ.