За 14-та поредна година в Пловдив беше почетена паметта на жертвите на комунистическия режим. На 1 февруари, когато преди точно 80 години са изпълнени смъртните присъди на бившите регенти, дворцови съветници, министри и народни представители от 25-то Народно събрание, пред паметника „Свидетелят“ на площад „Стефан Стамболов” слово в почит на жертвите произнесе председателят на „Съюз на репресираните от комунистическия терор“ Атанас Узунов.

„През 1944 година в България е извършен държавен преврат в следствие на който са били избити за 40 дена са избити 26 048 души, от които 1300 само в Пловдив. През тези години Сталин издава заповед до Георги Димитров да бъдат избити офицери, войници и представители на интелигенцията. И това се изпълнява. Репресиите за противниците на партията били много, сред тях и трудността да получат високо образование, заради не членуване в партията. Съюзът организира събитието не заради друго, а за да се знае миналото и да не се допуска историята да се повтаря, желае мир за младите хора”, заяви Узунов, цитиран от TrafficNews.bg.

Ахр. Илко Николов също се включи с няколко изречения, в които прочете откъс от декларация на Демократична България:

"Правдата не се лекува с отрицание, а с покаяние. Комунизмът в България е безусловно престъпление заради насилието, за което няма второ мнение."

Заместник-кметът Пламен Панов, който беше сред присъстващите, заяви:

"Стотици са избити без съд и присъда основно през нощта. 67 депутати 22 министри 8 царски съветници сред тях са Добри Божилов и Иван Багрянов. В днешния ден трябва да се помолим за жертвите, но и да пренесе паметта към бъдещите поколения.

 На площад  „Стефан Стамболов" присъстваше и Виолета - потомка на репресирани от Стряма, която с нескрито вълнение разказа:

"Аз съм от семейство, в което са убити баща и син земеделци, които са били в разцвета на силите си. Било е разпоредено в общинския обор с брадви и камъни общо 62 човека от Стряма да бъдат убити. Стряма се превръща във втория Батак. Там изградихме паметник за жертвите на комунизма, защото тази трагедия е срамна и няма аналог в историята ни."

"Народният съд беше образуван от престъпници и кръвожадни убийци, които са изпълнявали присъдите",- допълни Узунов.

На 12 август 1996 г. е отменен народния съд завинаги. След словото бяха положени венци и цветя. Датата 1 февруари се чества за първи път през 2011 г., когато е утвърдена с решение на МС като официален Ден за признателност и почит към жертвите на комунистическия режим. Организатор на поклонението в Пловдив е „Съюз на репресираните от комунистическия терор“.